Jak poznáte, jestli vaše dítě umí, nebo neumí plavat?

Většina dětí, které začínají plavat ve věku kolem čtyř let, se umějí pohybovat ve vodě vpřed.

Uhrabou několik metrů a dostanou se ke kraji bazénu. Když si s vámi hrají, nepotřebují pásek a umí docela dobře řádit ve vodě. Mají cit pro vodu, umí skákat, potápět se, jsou úžasní a na svůj věk možná i lepší než starší kamarádi. Ale…

… přestože tyto děti jsou možná nadanější a odvážnější než ostatní v jejich věku, nedokážou uplavat větší vzdálenost bez pomoci. Ve volné vodě by po chvíli mohly mít velké problémy udržet se nad hladinou.

Nebo dávají nohy pod sebe, což je známka nejistoty. Nebo plavou prsové ruce a kraulové nohy. Proto my (instruktoři plavání) tvrdíme, že ještě neumí plavat. A to hlavně z toho důvodu, aby rodiče své děti nepřetěžovali a také nepodlehli dojmu, že už děti nemusí tolik hlídat.  

Dříve než sundáte vašemu dítěti pásek, mělo by mít „v malíčku“ základní plavecké dovednosti. Tímto pojmem je myšleno pět dovedností, bez kterých nikdo – ani dítě, ani dospělý – neumí plavat pohodově a s jistotou.

Které to jsou?

 • Cit pro pohyb ve vodě
  – Bez citu pro pohyb ve vodě se budete trápit s plaváním i jako dospělí. Dítě si musí vyzkoušet, jaké to je, když hladí vodu nebo když jí prudce promáchne. Jaký odpor klade voda při chůzi, běhu, poskakování. Co se stane, když do ní skočí.
 • Orientace nad vodou i pod vodou
  je také velmi důležitá. Představte si, že spadnete nebo skočíte do vody. Musíte se umět zorientovat, kde právě jste a kde je nejbližší okraj bazénu.
 • Potápění a plavecké dýchání
  Je důležité si také vyzkoušet, jaké to je, být pod vodou. Co vidím. Samotné potápění je pro plavání nejmenších dětí velmi důležité. A bez správného uvolněného dýchání nikam nedoplavete. Proto učíme děti bublat do vody s potopením hlavy už od malička.
 • Pády a skoky do vody
  Od samého začátku je třeba děti učit, jak skákat a padat do vody, aby se nezranily.
 • Plavecká poloha a vznášení
  Dobrý plavec by měl umět a vědět, v jaké poloze je mu nejlépe, jak si lze odpočinout. Pokud například vaše dítě už se umí pohybovat ve vodě kupředu, je dobré je učit, aby si vždy na chvíli odpočinulo na zádech.

Všechny tyto základní plavecké dovednosti trénujeme s dětmi, jak nejčastěji můžeme. Vlastně je nikdy plavat neučíme, neustále procvičujeme tyto dovednosti, a umění plavat přijde samo.

V následujících článcích vás naučím, jak každou dovednost můžete učit přímo své děti. Úplně sami.

A myslím, že se máte na co těšit. Ke každému článku pro vás natočím kratinké video, abyste lépe věděli, jak podporovat své děti.

Ať vám to plave!

Tereza Chlebusová Kandráčová
Už 19 let žiju u vody, voda mě provází téměř na každém kroku. Specializuji se na výuku plavání od batolátek po seniory. Jsem autorkou knihy Hrajeme si na plavání najdete ji tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Nejčtenější příspěvky
 • Ve vodě jsem jako doma

  Od narození do jednoho roku Vybíráme to nejlepší plavání pro Vaše děťátko

 • Najdete mě na Facebooku
 • This error message is only visible to WordPress admins

  Error: No posts found.

  Make sure this account has posts available on instagram.com.