Školka bude jezdit na bazén

Jak probíhá plavání s mateřskou školkou? Co se tam děje? Co můžu očekávat?

Minulý týden mi volala maminka holčičky, která chodí do školky, a byla zvědavá, jak probíhá plavání, co si mají děti vzít s sebou a jak je mají rodiče připravit.

Rozhodla jsem se, že vám tedy napíšu, jak to chodí, když mateřská škola jezdí na plavání. Napíšu to samozřejmě z pohledu Hastrmánka, většina plaveckých škol však funguje na podobném principu a musí dodržovat stejná pravidla. Odlišnosti budou minimální.

Když se mateřská škola přihlásí k nám na výuku plavání pro předškoláky, dohodneme termín, délku kurzu a maximální počet dětí.

Děti přijedou za doprovodu paní učitelek, ty je převléknou v šatnách do plavek a celkově pomáhají jim s přípravou. Po příchodu k bazénu se děti posadí a čekají na své instruktory.

Dříve než děti vůbec do bazénu pustíme:

 • Poučíme je o bezpečnosti.
 • Vysvětlíme jim, co mají dělat v případě, že potřebují na toaletu nebo smrkat.
 • Upozorníme děti, že když budou mít strach stačí říct, nemusí plakat a bát se.

Potom si je rozdělíme buď po třídách, nebo podle seznamu, který máme již připravený, a jdeme se podívat na jejich dosavadní dovednosti.

Jedna instruktorka je ve vodě a pomáhá dětem, druhá zapisuje dovednosti dítěte. Přestože jsou všechny děti většinou stejně staré, rozdíly v dovednostech bývají obrovské.

Děti dělíme do čtyř skupin. Pak se seznámí se svými instruktory a konečně se začne „plavat“.

 • Ti nejmenší, co se bojí, zůstávají v malém bazénku a hrají si.
  Do konce první hodiny už po nich nikdo nechce žádné výkony. Instruktorka s dětmi hraje hry a nenásilně trénují orientaci ve vodě, kopání nohama, výdechy do vody… Prostě základní plavecké dovednosti.
 • Šikovnější děti u nás plavou v jeskyňkách.
  Výuka je podobná jako v malém bazénku s tím rozdílem, že děti zde nedosáhnou na dno a mají plavecké pomůcky. Opět se učí základní plavecké dovednosti (skočit do vody, potopit se, splývat na břiše i na zádech, výdechy do vody, plavecké pohyby nohou a rukou).

Vše probíhá formou her, básniček a písniček.

 • A ti nejšikovnější?
  Ti jsou přece ve velkém bazénu! A jsou na to velmi hrdí. Tam už se totiž učíme plavat, potápět se, lovit předměty z hloubky, skákat šipky a skáčeme i z bloku. Děti to velmi baví.

Co dělají paní učitelky z mateřských škol?

V žádném případě se neflákají a nepijí kafíčko. I pro ně je „plavání“ velmi náročné. Nejenže nám přivádějí děti připravené, ale jsou nám také k ruce. Pokud chce dítě na toaletu, nemůže s ním jít celá skupina, jde s paní učitelkou. Pokud má strach, je tady jeho paní učitelka a je pro něj psychickou oporou.

Co děláme my?

My si hrajeme, zpíváme, vymýšlíme hry a dovádíme. Tak to alespoň vypadá z pohledu diváka. Skutečnost je taková, že jsme na každou lekci připraveni. Máme plán a cíl, co kterou skupinu naučit. A tomuto plánu přizpůsobujeme program výuky, musí to však být pro děti stále zábava.

Nemáme žádnou násadu od smetáku v ruce, máme žížalku. Žížalku máme v ruce proto, abychom ji mohli podat dítěti, které už nemůže. Vždy je u skupiny jeden instruktor ve vodě a pomáhá dětem a druhý vede výuku z břehu. Málokdy se stane, že do vody není třeba jít. Naše lekce trvají 45 minut, což malým dětem stačí. Na konci vždy mají chvíli na volnou hru. I ta je však vždy pod dozorem. Po lekci se spolu rozloučíme a domluvíme si, co by mohly děti trénovat doma.

Děti opět odcházejí se svými učitelkami do šaten a na instruktory už čeká další škola nebo školka.

 

Tereza Chlebusová Kandráčová
Už 19 let žiju u vody, voda mě provází téměř na každém kroku. Specializuji se na výuku plavání od batolátek po seniory. Jsem autorkou knihy Hrajeme si na plavání najdete ji tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Nejčtenější příspěvky
 • Ve vodě jsem jako doma

  Od narození do jednoho roku Vybíráme to nejlepší plavání pro Vaše děťátko

 • Najdete mě na Facebooku
 • This error message is only visible to WordPress admins

  Error: No posts found.

  Make sure this account has posts available on instagram.com.