11 tipů, jak se naučit správně dýchat při plavání

Plavecké dýchání – 2020

Jednoduchý návod, jak dýchat při plavání, díky němuž si plavání konečně opravdu užijete + úsměvný příběh z praxe o tom, jak VÁS KOZA může NAUČIT LÉPE PLAVAT.

Stalo se to tak: Trénujeme s dětmi v bazénu a najednou k nám po souši přichází chlap jak hora, takový motorkářský typ. Nakloní se ke mně a šeptne:

„Nechceš kozu? Kůzle?“ „A naučíš mě plavat?“

Vylezlo z něj, že neumí plavat, a chce se to co nejrychleji naučit.

Za týden mi volá: „Tak já ti tu kozu vezu, chceš ji živou?“ Už plavat uměl.

Ano, čtete správně, i koza souvisí s mými zkušenostmi při výuce plavání. „Chlap s kozou“ rád jezdil na adrenalinové akce, ale bohužel se neuměl s jistotou pohybovat ve vodě a to ho brzdilo a štvalo.

Jak to, že se naučil plavat tak rychle?

Je to vůbec možné naučit někoho plavat za týden, respektive za jednu lekci?

Popravdě to bylo poprvé, co jsem za svou práci dostala zvíře, a ne peníze. Má výuka plavání trvala asi 40 minut – a pán uměl plavat. On totiž plavat uměl, jen to nevěděl a nevěděl jak na to.

Nebývá to časté, ale pokud máte pocit, že vám plavání nejde a vody se nebojíte, většinou máte stejný problém jako „pán s kozou“. Neumíte dýchat a zároveň se uvolnit do plavecké polohy. Stává se vám, že se odrazíte od kraje, zadržíte dech, uděláte pár temp – a musíte se postavit?

Přesně tady je "zakopaný" váš pes - zadržujete dech. 

Jak to vzniká? Většinou je za tím strach z dětství, kdy jste se učili plavat. Všichni si vzpomínáme na plavecké školy, kde se používaly násady od smetáku a přístup trenérů plavání nebyl nijak přívětivý.

Dítě, které má lehké obavy a od určité doby už chodí i do hloubky, vždy když přijde na řadu, vleze do vody, nadechne se, horlivě uhrabe pár temp…  A hurá, má to za sebou, nikdo do něj nešťouchnul a může vylézt z vody.

Když potom takové dítě vyroste v dospělého jedince, vody se nebojí a vlastně se jí nikdy nebál. Jen jej stresoval ten přístup. Už ale neví, co dělá špatně, a tak každý pokus o plavání dopadne stejně.

Po pár tempech nemůže… a neví proč.

plavecké dýchání

Jak se naučit správné plavecké dýchání?

 • 1
  Začněte doma ve vaně
  Napusťte si vanu, a až budete mít náladu, zhluboka se nadechněte a pomalu vydechněte celý obsah plic do vody, ponořte u toho pusu. Je to lehké?
 • 2
  V druhém kroku ponořte i nos
  K výdechům nosem vám pomůže slovíčko óóóhmmm. Nejdříve si to vyzkoušejte nad hladinou. Potom pomalu zanořujte obličej až po nos a zkoušejte vydechovat pouze nosem, až se vám to několikrát povede. Zopakujte znovu a přidejte i výdechy pusou. Vydechujte pomalu pusou i nosem. Je to docela lehké.
 • 3
  Nezavírejte oči
  Teď přijde na řadu ponořit celý obličej, doporučuji koupit si brýle. Můžeme ve vaně zkusit ponořit celý obličej a vydechnout pusou i nosem zároveň. Nezavírejte oči – máte brýle 🙂.
 • 4
  Trénink v bazénu
  Můžete vyrazit do bazénu. Doporučuji si vzít kamaráda, který bude při zkoušení s vámi. A také si zjistěte z webových stránek zvoleného bazénu návštěvnost. Abyste nešli trénovat do bazénu v době, když tam bude narváno plavci.

Pokračujeme v bazénu

 • 5
  V bazénu vlezte do vody tam, kde dosáhnete. Stoupněte si ke kraji bazénu, kde je stěna nebo schůdky. Chytněte se okraje a pomalu se ponořte. Ponořte se do dřepu a rozhlédněte se pod vodou, jak bazén vypadá, pomalu vydechněte. Jste-li z toho nervózní, dejte ruku kamarádovi a on se potopí s vámi tolikrát, než nabudete jistoty.
 • 6
  Vždy se pomalu potopte a vydechněte nosem i pusou zároveň vše, co máte v plicích. Nespěchejte.
 • 7
  Pokud z toho budete unaveni, jděte si odpočinout někam, kde je vám příjemně. Nikdy netrénujte déle než 15 minut, zbytečně byste se unavili, aniž byste dosáhli nějakého výsledku.
 • 8
  Mám zkušenost, že nejlepší trénink je 15 minut, pak dlouhá pauza – a opět 15 minut. Jedině tak neztratíte chuť pokračovat.
 • 9
  Pokud se to nepovede hned napoprvé, nevadí. Neuměli jste to celý život, na nějakém dni nezáleží. Příští týden to zvládnete. Buďte na sebe hodní.
 • 10
  Pokračujte dál. Stoupněte si ke stěně bazénu. Připravte nohu na odraz (opřete ji o stěnu), ponořte se po ramena, natáhněte ruce před sebe a pomalu se odrazte a lehněte na hladinu. Při odrazu schovejte hlavu do vody tak, že se díváte na dno bazénu a pomalu vydechujete pusou i nosem najednou. Až vám dojde dech, postavíte se. Opět trénujte, dokud vám to nepůjde hladce.
 • 11
  Poslední krok. Po odrazu od stěny doplujte kousek bez kopání (splýváte) a přidáte jedno tempo prsových rukou. Jakmile začnete zabírat rukama, vynoříte se a nadechnete, hned zkusíte druhé tempo prsových rukou. Pokud zvládnete, ponořte obličej a vydechněte. Pokud je to pro vás těžké, jen vydechněte pusou na hladinu. Ale cílem je vždy ponořit obličejovou část hlavy.

Zkoušíme a zkoušíme. Možná se vám napoprvé povede jen jedno tempo a postavíte se, nevadí. Příště to budou dvě tempa a nakonec tři a za týden to bude v pohodě celý bazén.

Trénujte pravidelně, pamatujte na to, že déle než 15 minut v kuse nemá smysl. Dopřejte si odpočinek.

Plavání si užívejte. Nepospíchejte. Vždy také pamatujte na to, že je třeba vše dělat pomalu, a když budete mít pocit, že jste vypadli ze svého rytmu a nepovedlo se vám nadechnout nebo vydechnout vše, postavte se a začněte znovu. Jde o to, abyste zcela změnili svůj PLAVECKÝ návyk.

Chcete se naučit jak správně plavat plavecký styl prsa?

Mrkněte na můj e-book včetně videa, abyste lépe vše co vysvětluji, pochopili a sami dokázali.

Nebo byste raději mou přímou a pravidelnou podporu? Posunout se i v jiných plaveckých stylech? Přihlaste se do mého klubu tady. 

Podívejte se na video a přečtěte si co o KLUBU říká Markéta, která je na videu se svou kamarádkou Marci. Jsou to obyčejné ženy, mámy dětí, které se chtěly naučit dobře plavat. Markéta měla obavy, že mě zklame. Já myslím, že je dokonalá a úžasná.

Taky ti musím poděkovat za příležitost, kterou jsi mi dala a naučila mě plavat. Byl to můj celoživotní sen a ty jsi mi ho splnila teď se blíží natáčení a já mám hrůzu z toho, že důvěru do mě vloženou zklamu, ale budu dělat všechno proto, aby tomu tak nebylo. Nejsem žádný sportovec. Nikdy mě to nebavilo a vztah k pohybu se u mě změnil teprve před rokem. Rezervy však mám značné, což mě trochu děsí a i když se snažím chodit plavat, posiluji a běhám, pořád se s tím trochu peru... proto už se předem omlouvám za své mizerné výkony
Markéta Bartošová

Začínáme 13. 7. 2020

Ať Vám to plave. 

Tereza Chlebusová Kandráčová
Už 19 let žiju u vody, voda mě provází téměř na každém kroku. Specializuji se na výuku plavání od batolátek po seniory. Jsem autorkou knihy Hrajeme si na plavání najdete ji tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Nejčtenější příspěvky
 • Ve vodě jsem jako doma

  Od narození do jednoho roku Vybíráme to nejlepší plavání pro Vaše děťátko

 • Najdete mě na Facebooku
 • This error message is only visible to WordPress admins

  Error: No posts found.

  Make sure this account has posts available on instagram.com.