ROZHOVOR: Podvodní focení s Karlem Fialou

Před několika lety, jsem zahlédla na FB možnost nechat se vyfotografovat pod vodou od Karla Fialy. Jeho práce se mi velmi líbila, fotky mě okouzlily,  tak jsem jej k nám do Hastrmánku pozvala a výsledek byl skvělý.

Karel se pečlivě a s láskou věnoval všem našim Hastrmánkům. Výsledné fotografie byly opravdu nádherné. Od té doby k nám Karel přijede již po páté. Každý rok si nechám vyfotografovat všechny své dcery a samozřejmě i sebe.

Když mě Karel fotil poprvé, fotil vlastně i Teodorku, jen jsme to ještě nevěděli :-).  Výsledné fotky mají vždy své kouzlo a  atmosféru. Nejenom, že si s nimi vyzdobím svůj domov, také je rozdávám babičkám jako dárečky a používám tyto fotografie k zpestření našich webových stránek. Karel prostě umí.

Tak jako každý rok i letos se těšíme na návštěvu Karla Fialy v Hastrmánku. Protože se mnoho lidí ptá   jak to chodí, co si mají připravit a jestli vůbec focení pod vodou zvládnou, vyzpovídala jsem pro vás Karla a na všechny otázky najdete odpovědi v tomto článku. Pro vaši lepší představivost jsem jej proložila fotografiemi z našich podvodních setkání s Karlem a Lenkou.

Rozhovor s Karlem Fialou

1. Jak focení probíhá?

Nahlásíte se u své instruktorky v baby klubu, kam chodíte s prckem na plavání. Zaplatíte zálohu 250 korun a vaše instruktorka vám řekne čas v kolik hodin se budete fotit. Do vody můžete přijít o deset minut dříve, ať se prcek trošku rozpotápí a vy se rozkoukáte, jak focení probíhá. Samotné focení trvá deset minut, tak přijďte do vody včas, ať nezdržujeme další lidi, co přijdou o vás … :-).

2. Co musí dítě umět, aby fotografie stály za to?

Rozhodně by dítě mělo mít nějakou zkušenost s vodou a zanořením pod hladinu. Pak už stačí, aby nám rodiče dali důvěru a asistentka dítě zanoří a zase vytáhne. Ponor trvá asi 2- 3 sekundy, já stihnu udělat tři snímky … . Zanoření i vynoření dítěte je pozvolné, tak aby stihlo reagovat na rozdílné prostředí. Takže vlastně, žádné zvláštní schopnosti k tomu potřeba nejsou.

3. Mám si přinést speciální oblečení, nebo máte k zapůjčení?

Ano. Pokud si vezmete své oblečení a kostýmy do vody, tak je to lepší, protože vám bude určitě všechno sedět.

My sebou máme nějaké sukýnky pro holčičky, kraťasy pro kluky, ocas mořské panny, nebo kostým piráta, ale to jsou všechno univerzální dětské velikosti, tak aby si je mohl obléct co nejvíce dětí. Takže odpověď je: máme kostýmy a oblečení na půjčení, ale je lepší si vzít vlastní doplňky. Inspirovat se můžete tady.

A ještě doporučení pro oblečení a kostýmy, které budete brát na focení do vody. Všechno musí být řádně vyprané, čisté a vymáchané v čisté vodě. Bez aviváží a pracích prášků. Je to kvůli hygieně a čistotě vody. Oblečení pro focení stačí propláchnout pitnou vodou (ve sprše), aby se odstranily zbytky chlóru/soli z bazénu, usušit a je vše jako nové.

K tomuto bodu ještě jedna myšlenka. Pokud si berete své oblečení do vody, vezměte si sebou i lavor, nebo kyblík na mokré svršky. Při odchodu z bazénu poteče z mokrého oblečení stále voda a igelitové tašky a pytle většinou protečou, tak ať nemáte v autě potopu.

4. Pomůže mi někdo s dítětem?

Ano, jak jsem zmínil výše, na bazénu při focení je se mnou asistentka, která má dlouholetou praxi ve výuce plavání a potápění dětí. Ta vám pomůže jak s výběrem kostýmu/oblečení do vody, tak se zanořením vašeho dítěte. Celou dobu vám bude nápomocná při otázkách, které vás napadnou.

Maminky, které plavou s dětmi, se raději obrací s dotazy na ženu (asistentku), než na mě,  fotografa. Žena má ohledně dětí rozhodně větší autoritu než muž. Po focení s vámi projde Lenka (asistentka) kontaktní údaje, ať víme kam zaslat náhledy fotografií a nechá vás podepsat papírek se souhlasem k poslání náhledů fotografií emailem – GDPR.

5. Kolik času na focení mám?

Na focení v baby klubu máme standardně vytyčený čas 10 minut. Ač se to může zdát málo, během té doby stihneme několik různých ponorů v různých polohách a úchytech.  Základní pozice a úchopy najdete tady. 

Já nafotím pod vodou 20 – 30 snímků, ze kterých si potom budete v klidu domova vybírat. Pokud by se přesto někomu deset minut zdálo málo, můžete si objednat desetiminutovky dvě i více. Jen počítejte s tím, že každých deset minut je zpoplatněno 690 korun. Anebo další varianta, můžete si objednat hodinové focení, kdy se vám budeme věnovat celou hodinu a to vyjde na 4950 korun.

6. Co když bude mé dítě plakat?

Pokud bude dítě plakat, je rozhodnutí na focení na vás. Máme zkušenost, že většinou pláčí „větší“ děti, které to jenom zkouší na rodiče ve stylu: „ Dneska je na bazéně něco jinak a mě se to nelíbí – nemám rádo změny!“. Takže po vašem uvážení dítě pod vodu dáme a já je vyfotím, dítě pod vodou nikdy nebrečí, nebo to necháme na příští focení.

„Naše Tea při posledním focení plakala na celé kolo a opravdu pod vodou neplakala, má nádherné fotografie :-)“

7. Jak dlouho trvá dodání fotografií?

Odkaz k náhledům fotografií posílám do týdne od focení. Pokud by vám do týdne nepřišla zpráva, tak to urgujte, volejte, pište, protože v tom případě je zpráva ztracená někde v meziprostoru, nebo u vás ve SPAMU. Společně ji hned dohledáme, nebo ji pošlu znovu.

Reálně se nestává, že by tyto zprávy měly zpoždění z naší strany. Jakmile vám dojde odkaz k náhledům, vy si v klidu domova u počítače vyberete snímky na vyvolání, které se vám líbí a do dvou týdnů od vaší objednávky vám přijdou hotové fotky a CD doporučeně poštou.

8. Co když se nám fotografie nebudou líbit?

V případě, že si zaslaných náhledů nevyberete žádný snímek k vyvolání, vrátím celou vaši zálohu plus deset procent navíc. Takže vám místo vaší zaplacené zálohy 250 korun pošlu 275 korun. Jako poděkování za to, že jste s námi v té vodě byli, vyzkoušeli si focení a bohužel, občas se stane, že fotky nejsou úplně podle vašich představ. Počítám, že po takové zkušenosti budete mít chuť vyzkoušet focení příště.  Další informace najdete tady.

9.Jaké máte zkušenosti nebo praxi?

Asistentku Lenku jsem zmiňoval už výše. Začala plavat se svým synem v roce 2008 a záhy přešla mezi plavačky v baby klubu, kde aktivně učila v Jihlavě a Havlíčkově Brodě až do roku 2016. Od té doby do tohoto klubu chodí stále na záskoky a školení.

Já jsem absolvoval lidovou konzervatoř obor Výtvarná fotografie v roce 2001. Od roku 1999 mám živnostenský list FOTOGRAF. Jsem aktivním plavčíkem (vodní záchranář) a instruktor freedivingu (potápění na nádech). Potopil jsem se bez přístroje do hloubky 53 metrů a vydržel pod vodou 6 minut. Toto jsou mé osobní rekordy.

Děláte i něco navíc, než jen fotografování?

Na příští léto plánujeme safari výlet mezi delfíny. Akce je vhodná pro rodiny s dětmi. Setkání s delfíny (během týdne zaručeno několikero osobních setkání) focení pod vodou, mezi korály, teplé rudé moře.

Pokud máte zájem sebe a své děti přihlásit na focení s Karlem můžete tady. Na focení s Karlem se mohou jak naši Hastrmánci tak i přespolní.

Na závěr přikládám krátké video z focení v Hastrmánku, které proběhlo v roce 2016. 

Tereza Chlebusová Kandráčová
Už 19 let žiju u vody, voda mě provází téměř na každém kroku. Specializuji se na výuku plavání od batolátek po seniory. Jsem autorkou knihy Hrajeme si na plavání najdete ji tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Nejčtenější příspěvky
  • Ve vodě jsem jako doma

    Od narození do jednoho roku Vybíráme to nejlepší plavání pro Vaše děťátko

  • Najdete mě na Facebooku
  • This error message is only visible to WordPress admins

    Error: No posts found.

    Make sure this account has posts available on instagram.com.