Zuzanka: Je šikovná holka, které jsou 4 roky a moc ráda se potápí, umí se pohybovat ve vodě a je opravdu nadaná. Uplave už pár metrů bez pomůcek. Její tatínek se podivoval, proč jí dáváme pásek, když už přece umí plavat a je tak dobrá. Tatínek Zuzanky běžně plave v dráze vedle ní, nechává ji zápasit s vodou a řve na ni „makej“ nebo „To dáš!“. Holčičce jsou 4. A já s tatínkem pořád bojuju a prosím ho o trpělivost a laskavý přístup.
Teodorka: Je má dcera 🙂 a taky má 4 roky. Moc ráda se potápí, umí se pohybovat ve vodě, je velmi nadaná. Svá první tempa udělala v 3,5 letech. Už téměř půl roku jsou její láskou ploutve a vyzkoušeli jsme už i ploutev pro mořské panny. Mono ploutev. Taky ráda skáče šipky.
Zuzance tatínek neustále odkládá nadnášející pásek a chce po ní, aby plavala ode zdi ke zdi. Holčička na plavání často pláče a moc ji to nebaví. Přestože má za sebou kojenecké i batolecí plavání a je na svůj věk opravdu dobrá. Zuzanku nikdy plavání bavit nebude, už teď ví, že plavání je dřina a nuda.
Teodorka taky chodila na všechna plavání od nejútlejšího věku jako Zuzanka. S jedním velkým rozdílem. Tea si dělá co chce. Plavat začala velice brzy. S ploutvemi je pásek na obtíž, to plave bez něj. Když se cítí unavená, řekne si a dostane svého pomocníka – pásek. Teodora ještě nikdy neplavala ode zdi ke zdi. Pokud nepočítám, že s ní plavu já nebo můj muž na zádech.
TIP: Velmi vám rodičům doporučuji, hoďte si dítě na záda a zkuste zaplavat čtyři bazény. Pokud máte odvážné dítě, zkuste s ním plavat i pod vodou. To bude teprve zábava. Pro rodiče je to docela dřina :-).
V první řadě bychom měli alespoň trochu znát psychomotorický vývoj dětí a vědět co v kterém věku dokáží a co ještě ne. Protože tak to prostě je. Psychomotorický vývoj neuspěcháme ani jinak neobejdeme.
TIP: Kniha hrajeme si na plavání
Přestože jsou holky možná nadanější a odvážnější než ostatní děti v jejich věku, je třeba si uvědomit, že nedokáží uplavat větší vzdálenost bez pomoci.
Ve volné vodě by po chvíli mohly mít velké problémy udržet se nad hladinou.
Ještě jedna opomíjená a velmi důležitá věc. Jejich věk. Dítě přibližně do šesti let není schopné udělat souhru pohybů.
Což v lidské řeči znamená. Nedokáže plavat prsové ruce a prsové nohy. Není schopné ani kraulových a znakových pohybů současně.
Co dokáže, a často to u dítěte můžete vidět je:
Prostě pohybují se dopředu, ale plavání bych to nenazývala.
Pokud dítě, které se s vámi učí plavat, zažije pocit „já už nemůžu“, máme zaděláno na velký průšvih. Dostane strach. Přestane mít přirozenou uvolněnou polohu a začne ve vodě „stát“. Co se děje, když ve vodě stojíte? Jdete ke dnu. Proto vždy, když dítě necháváme pohybovat se bez pásku, jsme plně pozorní a neustále připraveni dítě nadzvednout.
TIP: Nám se velmi osvědčilo, že jsme si s mužem stoupli naproti sobě, oba roztáhli ruce a malá se nám odrážela od kolen k jednomu nebo druhému. Postupně jsme vzdálenost prodlužovali. Jakmile byla unavená, vrátili jsme se k pásku.
Dítě, které často chodí plavat je schopné udělat první tempa kolem tří až čtyř let. Ale pozor, nenechte se unést, není dokonalý plavec a určitě nemá smysl s ním začínat jakkoliv trénovat. Jen ho podporujte v nové dovednosti. Hrajte si s ním a učte ho základní plavecké dovednosti.
Na výčtu základních plaveckých dovedností už asi vidíte, že nemá smysl vaše dítě učit tempa, když si neumí lehnout na vodu, nebo schovává nohy pod sebe. My se vlastně s dětmi vůbec neučíme plavat, ale neustále opakujeme základní plavecké dovednosti stále dokola a dokola.
Příště si napíšeme o tom, kdy a jakým způsobem začít odkládat plavecké pomůcky.
Rada na závěr: Nespěchejte na svoje děti, stačí chodit pravidelně do bazénu a hrát si. Všechno ostatní přijde samo.
Možná znáte i jiný druh výuky plavání, mně se za 19 let praxe osvědčila tahle metoda. Hrát si, hrát si, hrát si… a ještě trochu si hrát. Osobně neuznávám jakoukoli výuku drilem. Při výuce plavání mi dril navíc připomíná boj o život.
Souhlasíte se mnou? Chcete své děti podpořit na jejich cestě? Chcete, aby se z vašeho dítěte stala osoba, která bude plavání milovat a užívat si ho?
Podívejte se na knihu, Hrajeme si na plavání, najdete v ní tipy, jak můžete učit své děti. Ke knize patří také členská sekce s videi abyste vše, co vysvětluji správně uchopili a pochopili a mohli tak lépe podpořit své děti.