Učíte své dítě plavat? Tohle byste měli vědět

 Zuzanka: Je šikovná holka, které jsou 4 roky a moc ráda se potápí, umí se pohybovat ve vodě a je opravdu nadaná. Uplave už pár metrů bez pomůcek. Její tatínek se podivoval, proč jí dáváme pásek, když už přece umí plavat a je tak dobrá. Tatínek Zuzanky běžně plave v dráze vedle ní, nechává ji zápasit s vodou a řve na ni „makej“ nebo „To dáš!“. Holčičce jsou 4. A já s tatínkem pořád bojuju a prosím ho o trpělivost a laskavý přístup.

Teodorka: Je má dcera 🙂 a taky má 4 roky. Moc ráda se potápí, umí se pohybovat ve vodě, je velmi nadaná. Svá první tempa udělala v 3,5 letech. Už téměř půl roku jsou její láskou ploutve a vyzkoušeli jsme už i ploutev pro mořské panny. Mono ploutev. Taky ráda skáče šipky.

Kde je rozdíl?

Zuzance tatínek neustále odkládá nadnášející pásek a chce po ní, aby plavala ode zdi ke zdi. Holčička na plavání často pláče a moc ji to nebaví. Přestože má za sebou kojenecké i batolecí plavání a je na svůj věk opravdu dobrá. Zuzanku nikdy plavání bavit nebude, už teď ví, že plavání je dřina a nuda.

Teodorka taky chodila na všechna plavání od nejútlejšího věku jako Zuzanka. S jedním velkým rozdílem. Tea si dělá co chce. Plavat začala velice brzy. S ploutvemi je pásek na obtíž, to plave bez něj. Když se cítí unavená, řekne si a dostane svého pomocníka – pásek. Teodora ještě nikdy neplavala ode zdi ke zdi.  Pokud nepočítám, že s ní plavu já nebo můj muž na zádech.

TIP: Velmi vám rodičům doporučuji, hoďte si dítě na záda a zkuste zaplavat čtyři bazény. Pokud máte odvážné dítě, zkuste s ním plavat i pod vodou. To bude teprve zábava. Pro rodiče je to docela dřina :-).

Nejpodstatnější rozdíl mezi Zuzankou a Teodorkou je:

 • Zuzanka chodí do bazénu trénovat.
 • Tea si tam chodí hrát.
 • Zuzanka často pláče.
 • Tea taky pláče – když ji táhnu za nohy domů z bazénu.

Tak jak to dělat správně, abychom své děti podpořili?

V první řadě bychom měli alespoň trochu znát psychomotorický vývoj dětí a vědět co v kterém věku dokáží a co ještě ne. Protože tak to prostě je. Psychomotorický vývoj neuspěcháme ani jinak neobejdeme.

TIP: Kniha hrajeme si na plavání 

Přestože jsou holky možná nadanější a odvážnější než ostatní děti v jejich věku, je třeba si uvědomit, že nedokáží uplavat větší vzdálenost bez pomoci.

Ve volné vodě by po chvíli mohly mít velké problémy udržet se nad hladinou.

Ještě jedna opomíjená a velmi důležitá věc. Jejich věk. Dítě přibližně do šesti let není schopné udělat souhru pohybů.

Což v lidské řeči znamená. Nedokáže plavat prsové ruce a prsové nohy. Není schopné ani kraulových a znakových pohybů současně.

Co dokáže, a často to u dítěte můžete vidět je:

 • Prsové ruce a kraulové nohy.
 • Nebo umí hrabat pejska a šlapat vodu (jako na kole).

Prostě pohybují se dopředu, ale plavání bych to nenazývala.

Pokud dítě, které se s vámi učí plavat, zažije pocit „já už nemůžu“, máme zaděláno na velký průšvih. Dostane strach. Přestane mít přirozenou uvolněnou polohu a začne ve vodě „stát“. Co se děje, když ve vodě stojíte? Jdete ke dnu. Proto vždy, když dítě necháváme pohybovat se bez pásku, jsme plně pozorní a neustále připraveni dítě nadzvednout.

TIP: Nám se velmi osvědčilo, že jsme si s mužem stoupli naproti sobě, oba roztáhli ruce a malá se nám odrážela od kolen k jednomu nebo druhému. Postupně jsme vzdálenost prodlužovali. Jakmile byla unavená, vrátili jsme se k pásku.

A co ještě by mohlo dítě ovlivnit?

 • Nadání dítěte, s tím se prostě narodíte.
  Má vaše dítě vlohy pro hudbu? Nebo raději sportuje?
 • Povaha dítěte.
  Je hrdina? Nebo pan Opatrný?
 • Jak často chodíte na bazén?
  Několikrát do měsíce nebo jednou za rok?
 • Jaký máte vztah k plavání?
  Pokud máte takový jako já k lyžování, tak to asi nebude moc dobrý. Na lyžování mám nejraději "svařák" nebo "bombardino". Takže pokud na plavání máte nejraději opalování, asi to vaše dítě moc nenaučíte. Na druhou stranu já taky své děti naučila lyžovat, chce to trochu sebezapření a vytvořit si nadšení :-).

Kdy je dítě schopné naučit se plavat?

Dítě, které často chodí plavat je schopné udělat první tempa kolem tří až čtyř let. Ale pozor, nenechte se unést, není dokonalý plavec a určitě nemá smysl s ním začínat jakkoliv trénovat. Jen ho podporujte v nové dovednosti. Hrajte si s ním a učte ho základní plavecké dovednosti.

Které to jsou?

 • Cit pro pohyb ve vodě – orientace ve vodě i pod vodou.
 • Plavecké dýchání – výdechy do vody.
 • Potápění.
 • Skoky a pády do vody.
 • Plavecká poloha, vznášení a splývání.

Na výčtu základních plaveckých dovedností už asi vidíte, že nemá smysl vaše dítě učit tempa, když si neumí lehnout na vodu, nebo schovává nohy pod sebe. My se vlastně s dětmi vůbec neučíme plavat, ale neustále opakujeme základní plavecké dovednosti stále dokola a dokola.

Příště si napíšeme o tom, kdy a jakým způsobem začít odkládat plavecké pomůcky.

Rada na závěr: Nespěchejte na svoje děti, stačí chodit pravidelně do bazénu a hrát si. Všechno ostatní přijde samo.

Možná znáte i jiný druh výuky plavání, mně se za 19 let praxe osvědčila tahle metoda. Hrát si, hrát si, hrát si… a ještě trochu si hrát. Osobně neuznávám jakoukoli výuku drilem. Při výuce plavání mi dril navíc připomíná boj o život.

Souhlasíte se mnou? Chcete své děti podpořit na jejich cestě? Chcete, aby se z vašeho dítěte stala osoba, která bude plavání milovat a užívat si ho?

Podívejte se na knihu, Hrajeme si na plavání, najdete v ní tipy, jak můžete učit své děti. Ke knize patří také členská sekce s videi abyste vše, co vysvětluji správně uchopili a pochopili a mohli tak lépe podpořit své děti.

Tereza Chlebusová Kandráčová
Už 19 let žiju u vody, voda mě provází téměř na každém kroku. Specializuji se na výuku plavání od batolátek po seniory. Jsem autorkou knihy Hrajeme si na plavání najdete ji tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Nejčtenější příspěvky
 • Ve vodě jsem jako doma

  Od narození do jednoho roku Vybíráme to nejlepší plavání pro Vaše děťátko

 • Najdete mě na Facebooku
 • This error message is only visible to WordPress admins

  Error: No posts found.

  Make sure this account has posts available on instagram.com.