od kdy může miminko do bazénu?

Od kolika měsíců můžu s miminkem do bazénu?

Odpověď na 4 NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY související s věkem dítěte a plaváním + 1 praktický tip. Zjistíte také, jestli můžete a zvládnete učit dítě plavat sama.

 • Kdy můžu začít s miminkem plavat?
 • Kdy můžu začít docházet do baby klubu?
 • Od kolika měsíců mohou děti do veřejného bazénu?
 • Je pozdě, když už má rok?
 • Tip jak podpořit své děti v plavání.

1. Kdy můžu začít s miminkem plavat?

Nejčastější otázka maminek k plavání kojenců má jednoduchou odpověď.

Můžete začít prakticky okamžitě po narození vašeho děťátka. Záleží jen na vaší odhodlanosti a chuti do plavání s miminkem. 

Prakticky lze začít již po zahojení pupíku doma ve vaně. Pokud chcete zvolit tuto možnost a začít s plaváním co nejdříve, měli byste si najít vyškolenou instruktorku kojeneckého plavání (ať už si vyberete kteroukoliv, vždy se zajímejte o její osvědčení, vzdělání a praxi).

Instruktorka vám následně přímo u vás doma poradí také s mnoha dalšími otázkami ohledně vývoje vašeho děťátka.

Jak jsem postupovala u svých dětí? 

Mé dcery Vendulka a Teodorka plavaly téměř ihned po příchodu z porodnice. Potápěly se v 2. týdnu  svého života, ležely na hladině a vodu si krásně užívaly. Oproti většině rodičů jsem ale měla drobnou výhodu v tom, že jsem díky své profesi a zkušenostem od začátku věděla, co mám a nemám dělat. 

Právě tady často vídám u rodičů, kteří opravdu chtějí se svými dětmi plavat, největší úskalí. Jedna věc je chuť plavat s dítětem. Druhá organizační zajištění, příjezdu instruktorky a následné samostatné cvičení doma ve vaně, kdy rodičům chybí odborný dohled a mají strach, jestli si pamatují cvičení správně.

Vaničkování

Můj tip pro rodiče dětí, kteří chtějí začít s vaničkováním je, natočit si vše co vám vaše instruktorka říká a před každým plaváním si vše osvěžit shlédnutím nahraného videa. I přesto často vídávám u rodičů, zvláště pokud se jedná o první miminko, strach lehce držet své dítě v plně napuštěné vaně. Nedej bože jej držet jen pod hlavičkou. Na taková cvičení musí být rodič klidný a v absolutní pohodě, aby cvičení miminku prospívalo.

Pokud vás zajímá, co vás čeká při plavání doma ve vaně a jak vybrat instruktorku plavání, stáhněte si mé 3 e-booky zdarma tady.

 2. Kdy můžu začít docházet do baby klubu?

Již od ukončeného druhého měsíce. Tady však nejde o plavání s dětmi v bazénu, ale ve vaně, do které se pro každé dítě napustí voda a po skončení lekce zase vypustí, umyje a vydezinfikuje, aby byla zachována maximální hygiena.

Výhodou docházení do klubu je, že maminka se potkává s ostatními rodiči a není doma izolovaná od okolního světa. Také vana bývá hluboká a dá se v ní zkoušet mnohem více cviků.

Přesně takové plavání zažívala poprvé má nejstarší dcera. S Adélkou jsem začala plavat „až“ ve 4 měsících, docházela jsem do plaveckého baby klubu. Tenkrát ještě nebylo plavání kojenců a batolat tak známé. Adélka dělala neuvěřitelné pokroky a na své druhé lekci už se potápěla. Přirozeně uměla ležet na hladině a odpočívat. S Adélkou jsem aktivně plavala až do jejích 6 let, potom už jsme si více hrály, a hlavně mě už nepotřebovala.

Tady bych vám ráda napsala, pokud se rozhodnete začít s dítětem plavat už v raném miminkovském věku, pamatujte na to, že to není krátkodobá záležitost.

Někdy jsou rodiče nedočkaví, kdy už budou moci začít plavat se svým miminkem, ale nedochází jim, že jeden kurz plavání o deseti lekcích nemá velký význam. Prospívá vám i dítěti, ale zázraky zkrátka nečekejte. Nejdůležitější na plavání kojenců, batolat a předškoláků je totiž pravidelnost. Pokud s dítětem budete chodit do jednoho kurzu plavání a pak rok nikam, pravděpodobně většinu dovedností zapomene. Proto si rozmyslete, zda jste ochotni jezdit několik let pravidelně do kurzů plavání nebo do bazénu.

Pokud budete vybírat to nejlepší plavání pro vás, a hledáte konkrétní rady a tipy, mrkněte na mé 3 e-booky zdarma tady. Mimo jiné se v něm dozvíte, co od plavání nejmenších dětí očekávat a jaké dovednosti se vaše dítě naučí, a taky co plavání přinese vám, rodičům.

3. Od kolika měsíců mohou děti do veřejného bazénu?

Nechcete dávat své dítě do kurzů plavání, nebo jen nemáte čas jej vozit pravidelně a rádi byste přesto chodili plavat?

Do bazénů, který je určen pouze pro kojenecké plavání, mohou děti od 6 měsíců. Do ostatních veřejných bazénů pak mohou děti až od jednoho roku.

plavání kojenců

Můžete namítat, že už jste viděli malá miminka na veřejných bazénech. Provozovatelé většinou nepátrají po tom, jak staré dítě jde do vody. V provozním řádu ale mají všichni uvedeno, že do bazénu mohou děti až od jednoho roku.

Proto prosím, zvažte namáčení svých dětí na různých veřejných koupalištích a velkých aquaparcích v době, kdy je tam spousta lidí. Chcete přece spokojené a zdravé miminko. Hodně lidí, hluk a možná zvýšená nečistota miminku v žádném případě neprospěje.

4. Je pozdě, když už má rok?

Nikdy není pozdě. Důležité je zvážit podmínky, které vám vaše okolí nabízí, a rozhodnout se, zda jsou vhodné právě pro vás.

Rozhodnout se, zda budete své dítě přihlašovat do klubu, nebo jej budete učit sami. Obojí má ale své výhody a úskalí.

Je třeba se zamyslet nad svými schopnostmi. Jste důslední? Baví plavání i vás? Budete rádi a často chodit na bazén? Je vaše dítě introvert, nebo potřebuje kamarády?

Výhody výuky plavání s rodičem:

 • Ušetříte. Běžný kurz plavání kojenců o deseti lekcích vyjde na 3 až 4 000 korun.
 • Prohloubíte vztah se svým dítětem.
 • Naučíte se věci, o kterých jste netušili, že byste mohli umět - a vaše dítě také.
 • Sami uvidíte, jak se vaše dítě zdokonaluje.
 • Může to být společná rodinná aktivita, u které se vyřádí celá rodina.

Nevýhody výuky plavání s rodičem:

 • Může se stát, že nebudete vědět co máte, nebo co ještě můžete dělat.
 • Dojde vám inspirace.
 • Nebudete důslední a po prvním nadšení zjistíte, že chodíte na bazén “v úterý a v dubnu”.

Pro rodiče, kteří chtějí podporovat své děti ve výuce plavání jsem připravila on-line kurz Hrajeme si na plavání. Je pro všechny, které plavání baví a chtějí si hrát se svými dětmi ve vodě. Tento kurz má tu výhodu, že s vaším dítětem roste. Můžete s jeho pomocí začít plavat s ročním miminkem i 4letým dítětem, které už se začíná pokoušet o plavecké pohyby.

Poněkud neskromně musím prohlásit, že jde o nejlepší výukový nástroj, jaký jsem dosud vytvořila. Shrnuje přehlednou formou vše, co jsem se za téměř 20 let výuky plavání naučila.  

A pokud vás to zajímá, můžete se podívat na video s mou nejmladší dcerou Teodorkou, co jsme díky Hrajeme si na plavání dokázali. Naše Tea ve 2,5 letech sama skákala šipku a měsíc před třetími narozeninami už uměla plavat. Teď má 5 a učíme se kraul. Znak už umí bez potíží. Celý postup jsem shrnula právě do tohoto on-line kurzu plavání.

Ať už začínáte plavat v jakémkoliv věku, je dobré, když si pořádně rozmyslíte, jak budete své dítě učit plavat nebo kam budete docházet.

Vždy pamatujte, že jde o vás a vaše dítě, a pokud se něco líbí vaší kamarádce, nemusí se to být ta pravá cesta pro vás. Často radím rodičům, aby se neohlíželi na to, co dělají ostatní, ale jak reaguje jejich dítě.  Je to vaše dítě a vy jste pro něj tou nejlepší volbou.

Nejdůležitější ale je, užívat si plavání se svým dítětem a dělat s ním jen to, co vás těší a naplňuje, protože jedině tak u toho vytrváte a bude to mít smysl.

Zajímá vás ještě něco, co jsem v článku třeba nezmínila? Zanechte mi komentář, anebo pošlete dotaz na e-mail, ráda vám odpovím a pomohu. A případně se podělte o své názory na ideální věk pro plavání dítěte…  

 

Tereza Chlebusová Kandráčová
Už 19 let žiju u vody, voda mě provází téměř na každém kroku. Specializuji se na výuku plavání od batolátek po seniory. Jsem autorkou knihy Hrajeme si na plavání najdete ji tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Nejčtenější příspěvky
 • Ve vodě jsem jako doma

  Od narození do jednoho roku Vybíráme to nejlepší plavání pro Vaše děťátko

 • Najdete mě na Facebooku
 • This error message is only visible to WordPress admins

  Error: No posts found.

  Make sure this account has posts available on instagram.com.