Míň je víc – aneb Vltava s dětmi

Tento článek není o plavání, ale je taky od vody.

Míň věcí, víc zážitků. Jako málokterá rodina máme o letních prázdninách já i můj muž volno. Proto organizujeme pobyty pro rodiny s dětmi od nás z Hastrmánku.

Před dvěma lety jsme se rozhodli, že už nás nebaví jezdit s dětmi jen do hotelu, kde vlastně děláme každý den to samé. V zimě je to fajn, jedeme do hotelu, ráno mají děti cvičení a tvoření, přes den lyžují a večer máme zase plavání. V zimě je to smysluplně strávený čas.

Ale v létě? Zavřít se do hotelu? To není tak úplně má představa ideální letní dovolené.

Tak jsme loni sebrali odvahu a na zimním pobytu řekli: „V létě jedeme na Vltavu!

Polovina rodičů si zaťukala na čelo a začali se smát.

  • S těmi malými dětmi?
  • Pod stan?
  • Na loď?
  • Ty ses snad zbláznila!

Ne, nezbláznila. S našimi dětmi jsme takto jezdili pravidelně, proto jsem tušila, že by to neměl být problém. Zajistila jsem kemp, instruktory vodáctví, které jsme si zaplatili a kteří pro nás nejenom připravili první zkušební den ještě u nás doma na rybníce, ale také se nám věnovali po celou dobu sjíždění vody.

Pomáhali nám, učili nás a čekali vždy pod každým splavem. Když se někdo „udělal“, pomohli mu. Ono totiž je velká legrace vzít děti na vodu. Ale už tak moc veselé to není, když se vyklopíte.

A v roce 2017 se vypravila první skupina odvážlivců na vodu. Bylo nás 39 dospělých a nějaké ty děti. Někteří se ubytovali v chatkách, jiní ve stanech.

Některé rodiny byly v kempu poprvé a bylo to na nich znát :-). Poslední den všechny děti vykřikovaly, že to byl ten nejlepší tábor. A příští rok jedou zase. Užili jsme si nádherný týden na Vltavě, hráli s dětmi hry, splouvali řeku, poznávali krásy Jihočeského kraje.

Proto i letos jsme opět vyrazili na Vltavu. Naše skupina odvážlivců se trošičku rozrostla a nakonec nás bylo 13 dětí do pěti let, 18 dětí do 12 let a 53 dospěláků.

Jak jsme to vše zvládli?

Požádala jsem o pomoc některé zkušenější rodiče, zajistila opět instruktory vodáctví. A hlavně jsme vše brali tak, že to bude zábava.

Náš program byl jednoduchý, strávíme tři dny na Vltavě. Pojedeme přes týden, abychom se vyhnuli víkendové pomyslné dálnici na Vltavě a čekání před splavy. V některých úsecích jsme byli úplně sami.

Věnovali jsme se dětem, pozorovali hvězdy, koupali se, uspořádali bitvu proti znepřáteleným lodím, opalovali se, četli si, připravili táborák a zpívali u ohně.

Dokonce jsme děti vzali na noční průjezd Českým Krumlovem. Vyrobili jsme jim svítící balónky, o půl deváté večer nasedli na rafty a jelo se. Bylo to velké dobrodružství. Nejenom pro nás. Myslím, že v ten den nebyla v Českém Krumlově větší atrakce.

Také jsme zažili déšť, ale ani to nás neodradilo a my splouvali dál.

Na tomto způsobu dovolené se mi líbí hned několik věcí. Děti mají nejlepší tábor se svými rodiči. Rodiče mají spoustu času věnovat se sami sobě, protože v tak velkém počtu dětí je občas vůbec problém svolat děti k jídlu. Nemají čas.

Děti mohou běhat až do noci venku, být s rodiči u ohně a zpívat písničky. V lodi je každá rodina sama za sebe a má prostor být spolu tak, jako málokdy přes rok.

Maminka nemusí odbíhat uvařit oběd, utřít prach, prostě se veze. A tatínek nemusí odejít do práce, je vlastně tak trochu uvězněn v lodi. Mobil? Ten samozřejmě má každý, ale v lodi na něj není čas. Je to prostě báječný čas strávený s rodinou.

Pokud byste měli chuť vzít rodinu na takovou dovolenou sami, je třeba si rozmyslet, jaké máte sportovní a vodácké zkušenosti. Se vším vám poradí a pomohou v půjčovně lodí.

Já třeba vždy navíc volila instruktory vodáctví, které jsme si zaplatili. Přece jen nás bylo hodně a nejmladší dítě mělo rok a půl. Chtěla jsem mít jistotu, že se nikomu ani vlásek nezkřiví. Odvaha je dobrá věc, ale ne za každou cenu.

Je třeba promyslet, kde budete ubytovaní, zda budete přejíždět, nebo budete mít základnu v jednom kempu. Zda zvolíte chatku, nebo stan. Chatka má jistotu střechy nad hlavou, naopak lehnout si večer před stan a pozorovat hvězdy má také své kouzlo.

Nakonec i déšť, když stanujete, bývá zážitkem.
A ještě máte možnost si po dovolené zavzpomínat, jak vám kapala voda na hlavu :-).

Já mám raději stan, je můj, mám v něm své pohodlí. Mám také možnost ukázat svým dětem, že k nádherným zážitkům nepotřebuji cizinu a čtyřhvězdičkový hotel.

Že míň je prostě víc.

Také by bylo dobré zamyslet se nad tím, co budete jíst. Nemyslím, že je vhodné krmit malé dítě v kempech na Vltavě smaženými sýry či grilovanými klobásami. Proto jsme se snažili pokaždé si zajistit polopenzi s „obyčejnými“ jídly.

Musím přiznat, že to letos moc nevyšlo. Ale i malé nepohodlí je dobré. Alespoň budou mít děti a rodiče na co vzpomínat. A já budu vědět, na co příště více dbát.

Držím se hesla – každý zážitek bude jednou dobrým zážitkem. Hlavně, že je silný :-).

Délka trasy? To je otázka sama pro sebe. Úsek, který jezdíme my, zkušený vodák zvládne za den. My s dětmi jej jedeme tři dny a užíváme si. Po cestě se koupeme, stavíme totemy, jsme na dovolené.

Co se týče velké skupiny, je to takové dvousečné. Upřímně jsem měla strach, když nás podruhé jelo opravdu hodně. Mé pocity po pobytu? Má nejmladší dcera byla neustále někde s někým, neměla čas se začít nudit. Má prostřední dcera si také našla kamarády ve svém věku.

Malí kluci osídlili trampolínu v kempu a tam se scházel jejich gang. My rodiče jsme měli možnost najít si čas i sami na sebe, číst si knížku nebo jen tak povídat. Proto příští rok jedeme zase. Tentokrát nebudeme jen sjíždět Vltavu, ale také se zajedeme na kolech podívat na její prameny.

Kdo pojede s námi tentokrát?

Termíny máme dva: 5. – 11. 8. 2019 a 11. 8. – 17. 8. 2019

Krátké video z expedice Vltava najdete zde

Tereza Chlebusová Kandráčová
Už 19 let žiju u vody, voda mě provází téměř na každém kroku. Specializuji se na výuku plavání od batolátek po seniory. Jsem autorkou knihy Hrajeme si na plavání najdete ji tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.