Jak vybrat plavecké pomůcky pro dítě [Průvodce + Rozhovor]

Chcete pořídit plavecké pomůcky a hračky pro své děti do aquaparků, bazénů, zahradních bazénů nebo na dovolenou k moři?

Napsala jsem pro vás krátký článek o nejčastěji využívaných plaveckých pomůckách.  A samozřejmě o mé nejoblíbenější.

Součástí tohoto článku je i rozhovor s paní Matuškovou, ředitelkou firmy dena – Matuška, která vyrábí plavecké pomůcky v české republice na té nejvyšší úrovni.

Plavecký kruh

To je má nejméně oblíbená pomůcka, snad proto, že i já jako malé dítě jsem se kvůli plaveckému kruhu topila.

Byli jsme s rodiči na koupališti v Trenčíně, já vždy plavala s rukávky, ale záviděla jsem svému bratranci jeho plavací kruh. Tak jsme si pomůcky vyměnili.

S nadšením jsem se rozeběhla a skočila do bazénu… Jenže jsem zapomněla kruh si přidržet. Při skoku zůstal na zemi a já dopadla do vody bez jakékoliv pomůcky. Vylovil mě můj velký brácha. Naši si ani nevšimli, že jdu ke dnu. Přece jsem měla kruh!

S plavacím kruhem se však dá užít i spousta legrace a zábavy. Třeba si z něj můžete udělat křesílko. Nejmenší děti milují tuto polohu, což jim pomáhá si zvykat na polohu na zádech.

Existuje i plavací kruh s křížem dole. Větší nesmysl jsem v životě neviděla. Rodiče mají dojem, že je jejich dítě ve větším bezpečí, opak je však pravdou.

Pokud se vám dítě převrátí v tomto kruhu, je velmi složité ho otočit.
S plavacím kruhem si vždy musíte dávat pozor na možnost převrácení dítěte. Vlivem i malé vlnky se dítě může přetočit, a to i to, které je zvyklé se v kruhu pohybovat.

Rukávky

Rukávky jsou prima. Můžete mít nafukovací rukávky, které jsou levnější a skladnější. Pokud je však dítěti špatně nasadíte, má ruce po dlouhou dobu v nepřirozené poloze. Na druhou stranu se dají lehce ufouknout, a tak snižovat dopomoc dítěti.

Také můžete koupit rukávky z pěnového materiálu. Ty jsou skvělé, jsou snadno dezinfikovatelné – děti se do nich rády zakusují. Pěnové rukávky se sice nedají ufouknout, ale lze je koupit v různých tloušťkách, a tedy s různou nadlehčovací schopností.

Jakmile se vám zdá dítě už dostatečně schopné, sundáme jeden rukávek a postupně i druhý.

Existují také nadlehčovací křidélka

Ta jsou také vyrobena z pěnové hmoty, mají nahoře gumičku, díky které se křidélko dá roztáhnout. Je to vhodné zvláště pro děti s baculatějšími pažemi.

Pásek

Pásek je dobrá alternativa k nafukovacímu kruhu. Je skvělý v tom, že jej můžete nastavit přímo na své dítě. Dítě z něj nevypadne a s jeho zlepšujícími schopnostmi můžete ubírat nadlehčovací dílky.

Pásky můžete zakoupit v různých velikostech, ty největší dokáží nadnášet i dospělého. Pro tříleté děti pořizujeme střední pásky s 11 dílky. Bohatě nám stačí a můžeme je dávat i mladším školákům.

Deska

Desku si všichni pamatujeme ještě z naší výuky plavání. Už to však nejsou ty ošklivé korky, které smrděly. Ale jsou to nádherné pestrobarevné pomůcky různých tvarů. Můžete koupit klasický obdélníkový tvar, nebo medvídka, autíčko, motýlka, květinku, kačenku …

K čemu nám desky slouží? Používají se k takzvanému prvkovému plavání, což v podstatě znamená, že je používáme k nadlehčování, abychom mohli trénovat zvlášť pohyby rukou nebo nohou, ale také splývání na zádech či bříšku.

V domácím prostředí můžeme desku nahradit rukávkem, kruhem, žížalkou.

Žížalka, má nejoblíbenější

Koupíte ji pod názvem vodní nudle. Nemohu si na ten název zvyknout. Žížalku můžete použít mnoha způsoby:

 • K nadlehčení – dáte si ji pod paže, nebo za krk.
 • Místo desky – uchopíte ji do natažených rukou.
 • Jako lehátko – dáte si ji pod sebe.
 • Pro děti vytvoříme rybníček, kolečko a děti mohou převážet různé hračky.
 • Jako posilovací nástroj do vody.

Žížalku jsem narvala i do příručního zavazadla do letadla, taková je to láska.

Ponton

To jsou ty velké desky, po kterých děti rády běhají, vozí se na nich, skáčou z nich do vody.

Pokud bych měla volit, jaké pomůcky koupím pro sebe a své dítě, abych s ním mohla v bazénu v pohodě cvičit a hrát si, vždy by vyhrála tato kombinace: pásek, rukávky a žížalka. Pokud bych měla více peněz, přikoupila bych i ponton.

Hledáte inspiraci pro cvičení ve vodě se svými dětmi? Najdete ji v mé knize Hrajeme si na plavání. 

Hrajeme si na plavání

Rozhovor s paní Lenkou Matuškovou, ředitelkou firmy Matuška - dena s. r. o. 

Jak dlouho vaše firma vyrábí plavecké pomůcky?

Naše firma byla založena v roce 1990 mým otcem Miroslavem Matuškou, který se již i dříve zabýval plaveckou výukou dětí.

V té době byl na trhu naprostý nedostatek plaveckých pomůcek. A jak se říká, že nouze naučila Dalibora housti, tak i nedostatek jakéhokoliv výukového materiálu pro plavání dovedl mého otce k myšlence a zrealizování výroby plaveckých pomůcek.

Začátky byly samozřejmě pouze o několika málo druzích, ale během následujících let se rozrostly na celkem široký sortiment.  I dále se snažíme náš sortiment neustále rozšiřovat.

 Máte nějakou filozofii, co se týče tvaru a barev pomůcek?

Nevím, zda je to filozofie, ale za tu spoustu let se k potřebným a praktickým pomůckám v omezených možnostech postupně přidávaly pomůcky, které mají dětem zpestřit výuku.

Rozšiřovaly se barevné varianty a další tvary, aby bylo plavání pro děti lákavější a veselejší právě díky barevným pomůckám a hračkám různých tvarů.

Navrhuje vám někdo pomůcky – např. psycholog?

Pomůcky jsme si vytvářeli vždy sami, někdy samozřejmě na podnět našich partnerů z plaveckých škol a klubů, kteří projevili zájem o pomůcky v různých obměnách nebo přišli s nápadem, co jim v nabídce ještě chybí a podobně.

Pak jsme přišli na řadu my a úkol vymyslet někdy i nemožné, aby se stalo možným.

Co je pro vás při výrobě pomůcek nejdůležitější?

Samozřejmě je velmi důležitá kvalita a bezpečnost pomůcek. Proto je vyrábíme z testovaného materiálu, který má atesty nezávadnosti i pro ty nejmenší děti. Moc dobře si uvědomujeme, že pomůcky používají již naši nejmenší. A co je důležitější než zdraví člověka!

Co se týká praktičnosti a bezpečnosti pomůcek, dovolím si tvrdit, že roky praxe a roky používání našich pomůcek již vše dostatečně prověřilo.

Jaký je rozdíl mezi pomůckami od vás a pomůckami dovezenými z Číny?

Na tuto otázku odpovím velmi stručně. Kvalita! Testování materiálů a výroba v malé české rodinné firmě, která má osobní zájem na tom, aby byli malí plavci a jejich rodiče spokojení.

To je myslím velký rozdíl. A vracející se zákazníci jsou, domnívám se, dostatečným důkazem, že tato spolupráce velmi dobře funguje.

Které pomůcky jsou nejoblíbenější mezi kupujícími?

Nejprodávanější pomůcky jsou plavecké pásy + nadlehčovací rukávky, dále plavecké desky, zejména plovák ryba.

Která je vaše nejoblíbenější pomůcka?

Na to se asi nedá úplně jednoznačně odpovědět, našim pomůckám věřím a vím, že mají budoucnost, proto je mám ráda jako celek. Ale osobně si myslím, že průlom v pomůckách přinesl vývoj plaveckého pásu. Tak bych asi vyzdvihla ten.

Existuje i plavací kruh s křížem dole. Větší nesmysl jsem v životě neviděla. Rodiče mají dojem, že je jejich dítě ve větším bezpečí, opak je však pravdou.

Pokud se vám dítě převrátí v tomto kruhu, je velmi složité ho otočit.
S plavacím kruhem si vždy musíte dávat pozor na možnost převrácení dítěte. Vlivem i malé vlnky se dítě může přetočit, a to i to, které je zvyklé se v kruhu pohybovat.

 Je třeba o vaše pomůcky speciálně pečovat?

Speciálně asi úplně ne. Ale pokud chcete, aby vám pomůcka vydržela a posloužila dostatečně dlouho, tak malou péči přece jen potřebuje. Důležité je nechat pomůcky po používání oschnout, než je uskladníte, aby nebyly ve vlhkém prostředí, pak jsou náchylné k plísním.

Občas je samozřejmě dezinfikovat, poté opláchnout a opět nechat před uskladněním oschnout. Není to nic složitého a při správné péči pomůcky poslouží dlouhou dobu.

Na zoubky vašich dětí však radu nemám.

Vydrží i slanou vodu?

Ano, naše pomůcky jezdí s našimi zákazníky i na dovolenou k moři.

Co byste popřála čtenářům tohoto článku?

Čtenářům a jejich dětem bych popřála spoustu šťastných chvil strávených společně u vody. A jak jinak než ve společnosti našich plaveckých pomůcek a hraček.

Sport, a to znamená i plavání, by měl doprovázet rodiny a jejich děti během celého života. A nikdy nic rodinám nenahradí společně strávené chvíle.

Tereza Chlebusová Kandráčová
Už 19 let žiju u vody, voda mě provází téměř na každém kroku. Specializuji se na výuku plavání od batolátek po seniory. Jsem autorkou knihy Hrajeme si na plavání najdete ji tady
Komentáře
 1. Lucie napsal:

  Žížalaaa! Nic jiného nepotřebujeme! 🙂
  Díky ní zvládl sám plavat i dvouletý syn.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Nejčtenější příspěvky
 • Ve vodě jsem jako doma

  Od narození do jednoho roku Vybíráme to nejlepší plavání pro Vaše děťátko

 • Najdete mě na Facebooku
 • This error message is only visible to WordPress admins

  Error: No posts found.

  Make sure this account has posts available on instagram.com.