Jak připravit sebe a své dítě na kroužek plavání?

Za pár dní tady máme září a s ním nový školní rok. Někteří již máte své děti zapsané do různých kroužků, některé to teprve čeká a vybíráte ten nejlepší kroužek pro vaše dítě.

Pro kojence a batolátka je nejlepší vybírat dobré cvičení rodičů s dětmi nebo plavání. Existují i další kurzy a zájmové kroužky pro maminky s dětmi. Já osobně navštívila několik (babysing, angličtinu Helen Doron, Montessori). Bohužel ze zkušenosti musím říci, že u většiny maminek zájem po první lekci opadne (pravděpodobně z důvodu ceny) a my zůstávali na těchto kurzech s dcerou osamocené. Přestože byly velmi profesionálně vedeny.

Jako máma jsem ztratila motivaci navštěvovat kurz, ve kterém jsme nakonec zůstávali sami nebo jej rušili pro odchod ostatních dětí. Tím chci říci, že teď když vybírám kurz pro svou nejmladší dceru, ptám se i na to, kolik dětí je přihlášeno, jak dlouho již tento kurz provozují a co se bude dít, pokud zůstane na lekci přihlášeno pouze jedno dítě.

Pro nejmenší děti je ideální vybírat takové zájmové kroužky, kde sice budou děti, ale vaše dítě si v kolektivu cvičí a hraje si samo. Na to bych myslela při výběru jakéhokoliv kroužku či zájmové činnosti, a to až do čtyř let potomka, u některých osobitějších dětí i do šesti let.

Pokud jste se zapsali nebo uvažujete o zapsání vašeho dítěte do kroužku či kurzu plavání, určitě se vám v hlavě honí několik otázek, na které byste rádi znali odpovědi dříve, než někam přihlásíte své dítě.

Nebo naopak již jste přihlášeni a nevíte, jak své dítě připravit, co mu zabalit s sebou, pokud bude kroužek navštěvovat již samo. Nebo co si připravit, aby vám nic nechybělo, pokud budete chodit na plavání ještě spolu.

 • A co očekávat?
 • Co se tam ty děti naučí?
 • Jak poznáte, že výuka má smysl?
 • Chodí na cvičení i tatínci?

Obzvláště v případě plavání kojenců je dobré věnovat čas výběru. Když se někde líbí vaší kamarádce, neznamená to, že se tam nutně musí líbit i vám. Plavání kojenců a batolat je velmi specifické a záleží hodně na instruktorce, jestli se vám lekce budou líbit či nikoliv. Také záleží na vaší připravenosti
a obeznámení s tím, co můžete očekávat a co pravděpodobně ne.

Plavání kojenců a batolat není moderní desetiboj ani jiná sportovní disciplína. Plavání kojenců je hra dětí s rodiči za pomoci básniček a písniček, kterou pomáháme psychomotorickému vývoji dětí.  Instruktorka vás naučí, jak správně manipulovat s dítětem, jak jej správně motivovat k uchopování hraček, k poloze na zádech či na bříšku, jak správně učit své dítě potápět.

Potápění je kapitola sama pro sebe

Je mnoho rodičů, kteří si myslí, že potápění dětí je důležité, abychom měli krásnou fotku pod vodou. Fotografie pod vodou je krásný bonus, který možná dostaneme, když dítě naučíme potápět. Ale to není to podstatné. Má prostřední dcera například uměla vše ve vodě lépe než má nejstarší dcera, a přesto fotografii pod vodou žádnou nemá až do pěti let. Pokaždé se odmítla fotit. Buď se bála pana fotografa, nebo neměla náladu, nebo prostě nechtěla.

Je důležité si uvědomit, že potápění patří k základním plaveckým dovednostem. V raném věku se velmi snadno učí. Dítě, které je zvyklé na vodu v obličeji a na potápění, snadněji učíme později plavat.

Je dobré si také o vašem budoucím plavání zjistit co nejvíce. Zeptat se na prostředí – jak je připraveno pro maminky s dětmi? Na instruktory – jaké mají vzdělání a praxi? Na aklimatizaci – máte možnost přijít na plavání trochu dříve a po plavání dostanete prostor na odpočinek?

Je toho opravdu velmi mnoho, a proto jsem o prázdninách pro mé čtenáře a všechny ostatní rodiče, kteří chtějí přihlásit své dítě do plavání, napsala eBook „Vybíráme to nejlepší plavání pro vaše děťátko“. Je zdarma a najdete v něm tipy na co se zeptat ve vašem městě, co si připravit a na co nezapomenout. Také se v něm dozvíte, co jsou děti schopny se naučit z hlediska psychomotorického vývoje.

Pokud už budete posílat své dítě do kroužku plavání samostatně, je dobré jej připravit už doma. Když se dítěte doma zeptáte, zda chce chodit do plavání, většinou radostně zvolá „ano“. Málokteré malé dítě však pochopí, že tam nebudou rodiče.

Proto prosím – popovídejte si s vaším dítětem o tom, co se na plavání děje a co jej čeká. Řekněte mu, že půjde do šaten s instruktorkou nebo plavací tetou, která mu pomůže se převléknout. Vysvětlete mu, že všechny děti tam budou samotné a to je na tom to príma.

Zeptejte se ve vašem plavání, jak lekce probíhá, a přesně toto popište svému dítěti jeho řečí, tak aby vás pochopilo. Např. jestli si v plavání hrají před trénováním, nebo jen po něm. Vysvětlete mu, že pokaždé, až se naučí něčemu novému, bude mít prostor na hraní s novými kamarády. Nebo že ještě než půjde cvičit, může si chvíli pohrát. U nás třeba máme hrací prostor z organizačních důvodů před i po plavání.

Prosím neslibujte svým dětem nemožné :-). Loni nám jedna holčička usedavě plakala tři lekce za sebou. Byla velmi šikovná, jen maminka ji poslala na plavání bez předchozích informací o tom, co se bude dít. Holčička si myslela, že celé plavání bude jezdit na tobogánu. Když jsme to pochopili a vysvětlili jí co a jak, bylo vše v naprostém pořádku.

Také se zeptejte ve vašem kroužku, jestli se děti učí pouze ve vodě, kde dosáhnou, nebo i tam, kde je pro ně hlouběji. Bývá hodně dětí, které jsou v šoku, že musí do „velké“ vody. My děti dokážeme přesvědčit a lehce zmanipulovat, ale ani instruktorky plavání netěší, když dítě pláče.

Protože děti chceme naučit co nejvíce a přejeme si, aby se jim u nás líbilo, aby byly šťastné a těšily se na plavání, velmi nám pomůže když vy, rodiče, si s dětmi popovídáte ještě dříve, než na plavání přijdete. Mnoho plaveckých škol i klubů má na youtube videa z výuky. Můžete je ukázat dětem, aby měly představu, jak to na plavání chodí.

Tady je jedno naše video 🙂

Není dokonalé, ale pro potřeby představivosti stačí.

Poslední důležitá informace: několikrát dětem zopakujte, že na ně budete čekat. Představte si sami sebe, když vám byly tři roky. V září vás maminka šoupne do školky, kde jste celý den. Po vyzvednutí vás převeze autem do kroužku a zase tam není s vámi. Jak byste se cítili, jak by bylo vám? To je jedno, že ve školce jsou hodné paní učitelky a v kroužku hodné tety, to děťátko chce být s maminkou. Pokud však je připravené, dobře naladěné a najezené, je vše v naprostém pořádku a plavání si užívají všichni.

Ještě k tomu najezení – dohlédněte, aby děti nepřišly do plavání hladové. Dejte jim vždy alespoň malou svačinku hodinu před plaváním a také napít. Dost často děti na plavání pláčou z hladu.

Vždy platí, že ať jsou děti v jakémkoliv věku, dodržujeme aklimatizaci před i po plavání. To znamená – buďte v klidu. Na plavání choďte včas, nespěchejte, po plavání si ještě chvíli odpočiňte, např. přečtěte pohádku. Platí, že čím je dítě menší, čím je venku nižší teplota, tím delší bývá doba aklimatizace.

O aklimatizaci jsem více napsala v článku Ach ty uši.

Co dětem sbalit do batůžku?

Plavky, ručník, čepici, plavecké brýle (ne potápěčské s nosem), přezůvky k bazénu, hygienické potřeby, svačinku a pití.

Plavky jsou všem určitě jasné. Co se plavek týče, děvčátka v plavkách se sukýnkou mrznou stejně jako kluci v bermudách. Ručník prostě potřebujeme. Čepice, ta záleží na rozhodnutí rodičů. Kdysi dávno rodiče psali jméno svého dítěte na čepici. Myslím si, že je povinností dobrého instruktora jména dětí se naučit, a ne je číst z čepice. Ta je dobrá na to, aby děti neměly úplně mokré vlasy. Nebo aby děti s neposednými vlasy je měly alespoň v bazénu pod kontrolou a nepadaly jim do očí.

Přezůvky k bazénu např. u nás patří k povinné výbavě, jelikož máme strach, aby nám děti neuklouzly a zbytečně se nepotloukly při cestě ze sprch k bazénu. Co se týče hygienických potřeb, záleží na vámi zvoleném plavání. U nás máme pro všechny děti jeden sprchový gel a nemusíme se trápit rozličnými lahvičkami.

Co je důležité – vše dětem podepsat! Jednou za čas je výprodej v nějakém obchodě a potom se stává, že děti mají stejné oblečení. Místo aby se instruktorky věnovaly dětem, pátrají po tom, co je čí. A teď si představte tlupu tříletých dětí , jak vidí troje stejné plavky ve stejné velikosti a koukají na vás
a nevědí :-).

Já to třeba s nejmladší dělala tak, že jsem na vše napsala zkratku jejího jména a nakreslila sluníčko. Má tři roky a přesně ví: „EA sluníčko“ – to je moje. Píšu jí tam Tea, ale ona čte EA :-).

Svačina. Po plavání by vždy měla být odměna formou oblíbené svačinky nebo pár bonbónků. Kdysi jsme dětem po plavání rozdávali bonbónky nebo piškotky. Bohužel v dnešní době alergiků si to již nedovolujeme, abychom ve snaze udělat dětem radost spíše neuškodili.

Dnes jsem vám vypsala spíše praktické informace, pokud by vás zajímalo, co se dítě naučí v kroužku plavání, nebo jak reagovat, když dítě pláče, či jak vybrat sportovní aktivitu dle psychomotorického vývoje dítěte, najdete odpovědi v mých článcích na blogu.

Přeji vám krásný začátek školního roku

Tereza Chlebusová Kandráčová
Už 19 let žiju u vody, voda mě provází téměř na každém kroku. Specializuji se na výuku plavání od batolátek po seniory. Jsem autorkou knihy Hrajeme si na plavání najdete ji tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Nejčtenější příspěvky
 • Ve vodě jsem jako doma

  Od narození do jednoho roku Vybíráme to nejlepší plavání pro Vaše děťátko

 • Najdete mě na Facebooku
 • This error message is only visible to WordPress admins

  Error: No posts found.

  Make sure this account has posts available on instagram.com.