plavání dětí

Jak ovládnout strach z plavání a odnaučit jej sebe i vaše dítě

Chcete své dítě naučit plavat, ale sami máte z vody obavy? V plavecké škole
se s tímto setkáváme běžně a VŮBEC se není za co stydět. Mám pro vás
návod, jak se zbavit strachu z plavání a vody, nepřenášet jej na dítě a sebrat
odvahu naučit se plavat snadno a rychle.

Na plavání dětí i dospělých může být několik věcí, které jsou nepříjemné. Mimo to že některým vadí mokrá hlava, zmrzlý culík a havěť ve vodě. Jsem také díky anketě na FB Plavu s Terezou zjistila, proč mají lidé obavy či dokonce strach z vody.

A ty jsou:

 • Nemám půdu pod nohama.
 • Vůbec nechci být v hluboké vodě.
 • Pocit, že se nemůžete nadechnout.
 • Hukot a šum v uších, když ponoříte hlavu.
 • Taky se můžete bát, že vám nateče voda do nosu nebo do pusy.
 • Stydíte se.

Jak se zbavit strachu z plavání dětí a nepředávat ho svým dětem?

Ano náš strach můžeme velmi snadno přenést na své děti. Dítě z vás, rodičů, vycítí vaši nepohodu a samo se potom nedokáže uvolnit. V naší plavecké škole často pracujeme nejdříve s rodiči a až potom s jejich dětmi. Nezapomeňte, že pokud chcete své dítě naučit plavat, měli byste jít příkladem. Proto naučit se být ve vodě uvolněný je pro plavání dětí velmi důležité.

Pamatujte, že zázraky se nedějí přes noc.

Jak začít, když voda není váš kamarád?

Nejdříve je důležité si uvědomit, že je to v pořádku a nemáte se za co stydět. Každý z nás má z něčeho obavy. Důležité je, že už to o sobě víme a chceme s tím něco udělat. Jako druhou radu bych vám doporučila sdílet své obavy s osobou, které důvěřujete. Protože sdílený strach je vždy menší.

Také se zaměřte a popřemýšlejte nad tím kde je příčina?

 • Hodil vás někdy někdo do vody?
 • Topili jste se?
 • Učili vás plavat metodou „to dáš, každý savec přece umí plavat?“

Diagnostikujte svůj strach a najděte jeho příčinu.

Teď se zamyslete nad tím, jestli je váš strach odůvodněný, nebo jen lehká fantazie. Poslední váš úkol před tím, než půjdete do bazénu je – najít si kamaráda. Kamaráda nebo instruktora plavání, někoho, komu věříte a kdo si je ve vodě jistý. Kamarád neplavec vám v této chvíli moc nepomůže.

Taky je dobré si zjistit obsazenost bazénu než tam půjdete. Normálně si zavolejte na pokladnu bazénu a zeptejte se, kdy je tam nejméně lidí. Tím předejdete svým nepříjemným pocitům studu a obavám, že vás bude někdo okukovat. Mimochodem vím, že všichni plavci mají obrovský respekt a úctu k začínajícím plavcům. Zvlášť, když se jedná o dospěláky. Spíše vám budou fandit.

Než půjdete do bazénu poprvé, popřemýšlejte taky nad tím kdy se v průběhu dne cítíte nejlépe a přizpůsobte tomuto času první návštěvu bazénu. Pokud prostě nejste ranní ptáčata, nechoďte ráno ani plavat. Někdo se cítí plný sil ráno, jiný v poledne a potom jsou tací jako já, že jejich den je nejaktivnější večer. Jak to máte vy?

Až přijdete poprvé, nebo po dlouhé době na bazén, nezapomeňte, že vám to plavání nešlo dlouho a pravděpodobně nebudete plavat jako ryba ve vodě za pár minut. Buďte na sebe hodní a laskaví. Nespěchejte na sebe a nevyžadujte výsledky okamžitě.

Pokud máte velké obavy z vody, začněte v malém bazénku. Třeba jen namočte nohy a procházejte se ve vodě. Sledujte, jak se cítíte. Až s tím budete srovnaní, jděte do větší hloubky, třeba po pás.

Opět se volně pohybujte, ideální je být s kamarádem, který vám podá ruce. Kterému věříte tak, že si s ním dokážete lehnout na vodu na záda. Zkuste to, lehnout si na kamaráda a nechat se vozit po hladině. Zaměřte se na svůj dech a snažte se dýchat pravidelně a klidně. Dech nezadržujte a v klidu si říkejte nádech – výdech a stále dokola.

Nespěchejte. Snažte se vědomě v poloze na zádech uvolňovat končetiny. Jakmile budete uvolnění, zkuste zvednout ruku nad hlavu, potom třeba nohu a jen si tam tak ležte a nic nedělejte. Je možné, že to dokážete hned při vašem prvním plavání, taky se může stát, že třeba až za měsíc. O nic nejde. Vaším největším úkolem je najít ve vodě pohodu, uvolnění a radost.

Pamatujte, že zázraky se nedějí přes noc.

Jakmile najdete uvolnění, je třeba začít trénovat výdechy do vody a potápění, a s tím můžete začít úplně v klidu i doma ve vaně.

Jak to uděláte, když se rozhodnete vzít poprvé na plavání své dítě?

Vyberete raději bazén, kde je i malá hloubka nebo dětský bazének. Pokud má vaše dítě obavy, přejdou ho rychleji v malém bazénku než v plaveckém bazénu, který může působit dosti děsivě. Pamatujte, že hlavním cílem plavání dětí je radost.

Pokud má vaše dítě obavy z plavání, musíte ho trochu ukecat. Nejlepší pomocník ke zvládání strachu u dětí je komunikace. Povídejte si o tom, co se bude dít, jaké to tam bude, těšte se společně. Motivujte dítě ke hře a k úsměvu, snažte se situaci co nejvíce zpříjemnit. Nezapomeňte hračky. A když už vám dojdou nápady, velmi pomáhá „Co si přeješ k Vánocům, narozeninám…?“ Nebo prostě jako dárek až uplaveš svá první tempa, co by sis přál a jak by sis s tím hrál?

Pamatujte, že vy jako rodič znáte své dítě nejlépe, znáte jeho povahu, a proto mu budete mnohem lépe rozumět než kdokoliv jiný. Povídejte si s ním o tom co má rád. Motivujte, klidně i sladkou odměnou.

Jakmile překonáte počáteční obavy, učíte se lehnout si na hladinu, vydechnout do vody, potopit hlavu, splývat na břiše, a nakonec plavecké pohyby.

Poslední rada na závěr. Pokud se vy nebo vaše dítě obáváte vody, nezačínejte s plaváním ve volné vodě, raději jděte na bazén, budete se cítit bezpečněji. Přece jenom čtyři zdi a průhledná voda vám dá větší pocit bezpečí než moře. Taky je tam čeho se chytit.

Ať vám to krásně plave!

Tereza Chlebusová Kandráčová
Už 19 let žiju u vody, voda mě provází téměř na každém kroku. Specializuji se na výuku plavání od batolátek po seniory. Jsem autorkou knihy Hrajeme si na plavání najdete ji tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Nejčtenější příspěvky
 • Ve vodě jsem jako doma

  Od narození do jednoho roku Vybíráme to nejlepší plavání pro Vaše děťátko

 • Najdete mě na Facebooku
 • This error message is only visible to WordPress admins

  Error: No posts found.

  Make sure this account has posts available on instagram.com.