PROČ a JAK: Potápění miminek krok za krokem

Chcete, aby mělo vaše dítě pozitivní vztah k vodě a správné základy pro pozdější výuku plavání kojenců? Můžete jej to naučit i sami, jedním ze základů je právě schopnost potápění miminka. A v tomto článku vám ukážu OVĚŘENÝ postup, jak můžete naučit své miminko potápět v několika jednoduchých krocích.

 • Líbí se vám fotky pod vodou?
 • Chtěli byste taky takové?
 • Co myslíte, je potápění vůbec k něčemu dobré?
 • Může se naučit dítě, které se nepotápí plavat?
 • Umíte vy sami, plavat dobře?
 • Potápíte se?

Já třeba potápění miluju a nemyslím tím, potápění do velké hloubky jako potápěč.

Myslím tím potápění jen tak v bazénu, na dno, nechat se unášet vodou, sedat si na dno. Plavat břichem po dně. Mám to ráda od dětství a baví mě to více než normální plavání.

Když se podíváte, jak si hrají děti, které jsou na bazénech často. Tak uvidíte, že jsou neustále pod vodou.

Prostředí pod vodou nám nabízí nový prostor

Je skvělý, protože v něm kromě našeho dechu neexistují hranice. Můžeme dělat kotouly, různě se vrtět. Mnoho dětí pod vodou si brouká a tančí. To je naprosto přirozený jev. Vídám to často a je to skvělé. Tyto děti se potápí, a přitom ještě samy neumí plavat bez pásku. Svět pod vodou je fascinuje, učí  kreativitě.

Mimo jiné i základní plaveckou dovednost – potápění a druhou taky veledůležitou dovednost výdechy.

Proto nechte své děti co nejvíce se potápět. Hrajte si s nimi na vodníky a ukazujte jim, že i vás, rodiče to baví.

Proč je potápění tak důležité?

Protože každé dítě začíná plavat nejdříve pod vodou. Většina z nás to tak taky měla. Je to pro děti mnohem jednodušší pohyb.

Malé děti plavou pod vodu a když se potřebují nadechnout, vytáhnout hlavu nad vodu a v té chvíli se zcela změní jejich těžiště a jakoby ve vodě stojí.

Co děláme, když stojíme ve vodě? Šlapeme vodu a jdeme ke dnu.

A to my nechceme. Naším cílem je mít tělo uvolněné, natažené na hladině, ruce před sebou a nohy za sebou. Pokud vaše dítě ve vodě stojí, je to trochu problém. Velmi těžko se tato poloha přeučuje. A vzniká používáním plaveckých kruhů a vest. Ale o těch v příštím článku.

Jak tedy naučíte své dítě se potápět?

Není v tom žádná věda.

Jděte příkladem. Nemůžete počítat s tím, že pokud se vy, rodiče, nedokážete potopit, že to vaše dítko se bude potápět radostně. Nebude. Naše děti nás napodobují. Pokud si chytáte nos při potopení, budou to dělat i vaše děti. Pokud zavíráte oči, ani vaše děti se nerozhlédnou pod vodou. To je základ. Bez toho to nepůjde.

Jak jít příkladem?

Nejdříve si to natrénujte vy, dospěláci. Zkuste se potopit třeba ve vaně, aby vás nikdo neviděl.

Pomalu ponořte obličej a otevřete oči. Zkoumejte, jaké máte pocity.

 • Co vidíte?
 • Jak jsou na tom oči?
 • Štípou?
 • Máte dostatek kyslíku?
 • Bojíte se?
 • Je vám to nepříjemné?

Nebo je to úplně v pohodě a nevidíte důvod proč vůbec o tom píšu? 🙂

Teď jděte na bazén. Pokud půjdete s vaším dítětem, dejte ho na chvíli někomu, kdo jej pohlídá. A vyzkoušejte si u kraje bazénu v hloubce. Potopit se až na dno. Nejdříve bez brýlí a potom s plaveckými brýlemi. Ne potápěčskými, ty si ani nekupujte.

Jak se dostanete až na dno?

Vydechnete všechen vzduch z plic a zcela přirozeně klesnete ke dnu. Tam si chvíli poseďte nebo poležte, jak je vám libo a rozhlédněte se kolem. Většinou je to příjemný pohled.

Prosím, pokud máte slabé srdíčko, zkoušejte toto cvičení s kamarádem. A nepotápějte se více než do hloubky 2 metrů. Ono vlastně stačí i hloubka metrová, abyste si zažili ten správný pocit.

Tak už víte, jaké to je, potopit se a rozhlédnout. Nic na tom není, že jo?

A teď, pokud chcete, vyzkoušejte se různě vrtět. Udělat kotoul, zatočit se jako vývrtka, nebo se jen tak vlnit pod vodou. Je to velmi příjemné. Možná budete vypadat jako blázni, ale to nevadí. Vaše děti to velmi ocení.

Potápění miminek v plavecké škole Hastrmánek

Miminka a malé děti

Jak je naučíme se potápět?  Už víte, že vy jste vzorem dítěti a jak ho ten vzor má naučit se potopit?

U opravdu nejmenších, k výuce potápění miminek doporučuji přizvat si kvalitní instruktorku, která vás provede celým systémem potápění a naučí vás používat signál.

U dětí od jednoho roku, už můžete pokračovat i úplně sami. Samozřejmě používejte zdravý rozum a řiďte se vlastními pocity.

Nemusí být pravda, že to, co já napíšu tady do článku a vyhovuje to téměř všem dětem, bude vyhovovat právě tomu vašemu. Vy své dítě znáte, já ne. Já vám můžu dát akorát pár užitečných tipů.

Jak na to?

Před vaším dítětem se potápějte hlavně sami. Chcete ho naučit potápět se, a budeme k tomu používat metodu napodobování.

Všechno, co chcete, aby vaše dítě udělalo samo, uděláte jako první vy. Potápějte se, bublejte do vody, schovávejte se jen po pusu a usmívejte se, schovejte se po nos a foukněte do vody nosem, schovejte se po oči a zamrkejte pod vodou. Schovejte se pod vodu a vyfoukněte bublinky na bříško vašeho miláčka. Nebo se schovejte pod vodu celí a udělejte BAF.

A takto motivujte své děti až do čtyř let. Hrajte hry, ukazujte vše první a sami, dělejte si ze všeho legraci, a hlavně se smějte.

Pokud začínáte učit vaše dítě potápět později, už použijte metody, jaké jsem vám vysvětlila na začátku článku. Začněte ve vaně a pomalu postupujte. Pamatujte, že čím je dítě starší, tím má více obav. Proto postupujte opatrně a netlačte na své děti. Není kam spěchat.

Většinou dovednosti, které dítě nabývá déle, získává v mnohem větší kvalitě provedení.

V dalším článku vám napíšu a plaveckém dýchání a proč je vlastně tak strašně důležité vydechovat do vody. Proč ani bez této dovednosti to plavání nepůjde dobře.

O všech těchto plaveckých dovednostech, a nejenom o nich. Taky třeba o plaveckých stylech vznikla knížka Hrajeme si na plavání.

Najdete v ní hlavně příběhy z bazénu abyste lépe porozuměli proč nepřeskakovat dovednosti a postupovat pomalu. Patří k ní i videa, která jsou v členské sekci a rodiče se mohu podívat, jak jednotlivá cvičení vypadají.

Tereza Chlebusová Kandráčová
Už 19 let žiju u vody, voda mě provází téměř na každém kroku. Specializuji se na výuku plavání od batolátek po seniory. Jsem autorkou knihy Hrajeme si na plavání najdete ji tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Nejčtenější příspěvky
 • Ve vodě jsem jako doma

  Od narození do jednoho roku Vybíráme to nejlepší plavání pro Vaše děťátko

 • Najdete mě na Facebooku
 • This error message is only visible to WordPress admins

  Error: No posts found.

  Make sure this account has posts available on instagram.com.