orientace pod vodou

Proč bychom měli učit své děti plavat, jaký to má smysl…

Proč bychom měli učit své děti plavat, jaký to má smysl? Jak je můžeme podpořit a je to vlastně vůbec důležité? Nestačí to nechat jen na škole? Vždyť mají povinné plavání, tak se to naučí i tam, ne?

A co když ne? Právě v plavání opravdu nestačí, poslat dítě na plavání se školou nebo školkou. Každé dítě by mělo své dovednosti procvičovat několikrát a pravidelně.

Možná si říkáte, a jak ho mám podpořit, když nevím, jak na to. Vždyť na to nemám žádné speciální vzdělání, ani nejsem instruktor plavání.

 • Co ho mám učit?
 • Vždyť sám toho moc neumím.
 • Co když mu ublížím?

Nemusíte ho učit vůbec nic. Stačí když si s ním budete hrát a budete podporovat jeho dovednosti. Stačí chodit pravidelně do bazénu a vymýšlet hry a zábavu, která možná bude bavit i vás. A sami se naučíte mnoha novým dovednostem.

Jak si s dítětem máte hrát? Jednoduše.

Cit pro pohyb ve vodě

Budeme jej učit základní plavecké dovednosti.Je jich pět a my si dnes rozebereme hned tu první. Bez které, to opravdu nepůjde. 

Co to znamená?

Každé dítě si musí vyzkoušet jaké to je, když:

 • Vodu pohladí nebo ji jen tak promáchne.
 • Poskakuje - třeba po jedné noze.
 • Skočí do ní, uhne ta voda?
 • Jaké to je, když v ní běhá? Jde to lehce?
 • Dá se v ní plazit?
 • Jak to má rak, když chodí pozpátku.

My se dnes zaměříme právě na tuto dovednost. Budeme ji děti učit pokaždé, když s nimi půjdeme na bazén. Vás rodiče, to nebude stát vůbec žádné úsilí.

Roční dítě

Pokud máte doma dítě kolem jednoho roku, stačí s ním chodit často na bazén a nechat ho hrát si v malém bazénku, vzít mu sebou pár oblíbených hraček a kelímků a nechat jej převážet hračky, polévat hračky sebe i vás, a po většinu času jej nechte jen tak pod vaším dozorem dělat si jen to co chce.

Starší děti

U dítěte, které je starší a už by se mohlo nudit pouhým přeléváním a převážením hraček, zapojíte trochu fantazii. Opět je skvělý malý bazének. A tam si můžete hrát na zvířátka.

Jak chodí rak, krokodýl, vrabeček, pejsek, můžete k chození a běhání přidat i potápění, bublání do vody, foukání do balónků a hopsání na jedné, nebo druhé noze nebo po obou.

Vzpomeňte si na hříčky z dětství, spadla lžička do kafíčka? Pamatujete?

Pro inspiraci vám do FB skupiny dávám kratinké video, jak si s dětmi hraji já a učím je základní plaveckou cit pro pohyb ve vodě.

Nezapomeňte

Pokaždé když půjdete na bazén, ale nezapomeňte, vzít vašeho prcka na chvíli do hluboké vody. Kde jej budete vozit a budete jej nechávat zažívat pocit hloubky a toho, že nedosáhne na dno.

Taky se v hloubce můžete před vaším dítětem potápět a ukazovat mu, jak vás to baví.

Potápění rodiče před dítětem více než doporučuji, bez potápění se naučí plavat špatně. Zatímco s potápěním máme téměř vyhráno, protože každé malé dítě udělá svá první tempa právě pod vodou. A jak bychom mohli chtít po svém dítěti ať se potápí, když to sami dělat nebudeme?

V dalším článku se na vás budu těšit s další dovedností, a to právě s potápěním. Pokud máte otázky nebo nápady na vaše hry, které si pamatujete z mladí nebo sami jste hráli se svými dětmi, budu moc ráda, když se o ně podělíte. Napište mi.

Zároveň na toto téma připravuji pro vás kratinké živé vysílání, proto pokud máte otázky, napište mi a já na ně v živém vysílání odpovím.

O mém systému výuky plavání jsem napsala knihu Hrajeme si na plavání.

V knize najdete nejenom proč a jak, její součástí je i členská sekce s videi. Ve které najdete všechny cvičení popisovaná v knize. Nebo můžete mrknout přímo na můj on-line kurz plavání, který roste s dětmi. 

Tip: máte miminko? Tady najdete na 1 stránce vše o plavání kojenců

Tereza Chlebusová Kandráčová
Už 19 let žiju u vody, voda mě provází téměř na každém kroku. Specializuji se na výuku plavání od batolátek po seniory. Jsem autorkou knihy Hrajeme si na plavání najdete ji tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Nejčtenější příspěvky
 • Ve vodě jsem jako doma

  Od narození do jednoho roku Vybíráme to nejlepší plavání pro Vaše děťátko

 • Najdete mě na Facebooku
 • This error message is only visible to WordPress admins

  Error: No posts found.

  Make sure this account has posts available on instagram.com.