orientace pod vodou

Proč bychom měli učit své děti plavat, jaký to má smysl…

Proč bychom měli učit své děti plavat, jaký to má smysl? Jak je můžeme podpořit a je to vlastně vůbec důležité? Nestačí to nechat jen na škole? Vždyť mají povinné plavání, tak se to naučí i tam, ne?

A co když ne? Právě v plavání opravdu nestačí, poslat dítě na plavání se školou nebo školkou. Každé dítě by mělo své dovednosti procvičovat několikrát a pravidelně.

Možná si říkáte, a jak ho mám podpořit, když nevím, jak na to. Vždyť na to nemám žádné speciální vzdělání, ani nejsem instruktor plavání.

 • Co ho mám učit?
 • Vždyť sám toho moc neumím.
 • Co když mu ublížím?

Nemusíte ho učit vůbec nic. Stačí když si s ním budete hrát a budete podporovat jeho dovednosti. Stačí chodit pravidelně do bazénu a vymýšlet hry a zábavu, která možná bude bavit i vás. A sami se naučíte mnoha novým dovednostem.

Jak si s dítětem máte hrát? Jednoduše.

Cit pro pohyb ve vodě

Budeme jej učit základní plavecké dovednosti.Je jich pět a my si dnes rozebereme hned tu první. Bez které, to opravdu nepůjde. 

Co to znamená?

Každé dítě si musí vyzkoušet jaké to je, když:

 • Vodu pohladí nebo ji jen tak promáchne.
 • Poskakuje - třeba po jedné noze.
 • Skočí do ní, uhne ta voda?
 • Jaké to je, když v ní běhá? Jde to lehce?
 • Dá se v ní plazit?
 • Jak to má rak, když chodí pozpátku.

My se dnes zaměříme právě na tuto dovednost. Budeme ji děti učit pokaždé, když s nimi půjdeme na bazén. Vás rodiče, to nebude stát vůbec žádné úsilí.

Roční dítě

Pokud máte doma dítě kolem jednoho roku, stačí s ním chodit často na bazén a nechat ho hrát si v malém bazénku, vzít mu sebou pár oblíbených hraček a kelímků a nechat jej převážet hračky, polévat hračky sebe i vás, a po většinu času jej nechte jen tak pod vaším dozorem dělat si jen to co chce.

Starší děti

U dítěte, které je starší a už by se mohlo nudit pouhým přeléváním a převážením hraček, zapojíte trochu fantazii. Opět je skvělý malý bazének. A tam si můžete hrát na zvířátka.

Jak chodí rak, krokodýl, vrabeček, pejsek, můžete k chození a běhání přidat i potápění, bublání do vody, foukání do balónků a hopsání na jedné, nebo druhé noze nebo po obou.

Vzpomeňte si na hříčky z dětství, spadla lžička do kafíčka? Pamatujete?

Pro inspiraci vám do FB skupiny dávám kratinké video, jak si s dětmi hraji já a učím je základní plaveckou cit pro pohyb ve vodě.

Nezapomeňte

Pokaždé když půjdete na bazén, ale nezapomeňte, vzít vašeho prcka na chvíli do hluboké vody. Kde jej budete vozit a budete jej nechávat zažívat pocit hloubky a toho, že nedosáhne na dno.

Taky se v hloubce můžete před vaším dítětem potápět a ukazovat mu, jak vás to baví.

Potápění rodiče před dítětem více než doporučuji, bez potápění se naučí plavat špatně. Zatímco s potápěním máme téměř vyhráno, protože každé malé dítě udělá svá první tempa právě pod vodou. A jak bychom mohli chtít po svém dítěti ať se potápí, když to sami dělat nebudeme?

V dalším článku se na vás budu těšit s další dovedností, a to právě s potápěním. Pokud máte otázky nebo nápady na vaše hry, které si pamatujete z mladí nebo sami jste hráli se svými dětmi, budu moc ráda, když se o ně podělíte. Napište mi.

Zároveň na toto téma připravuji pro vás kratinké živé vysílání, proto pokud máte otázky, napište mi a já na ně v živém vysílání odpovím.

O mém systému výuky plavání jsem napsala knihu Hrajeme si na plavání.

V knize najdete nejenom proč a jak, její součástí je i členská sekce s videi. Ve které najdete všechny cvičení popisovaná v knize. Nebo můžete mrknout přímo na můj on-line kurz plavání, který roste s dětmi. 

Tip: máte miminko? Tady najdete na 1 stránce vše o plavání kojenců

Tereza Chlebusová Kandráčová
Už 19 let žiju u vody, voda mě provází téměř na každém kroku. Specializuji se na výuku plavání od batolátek po seniory. Jsem autorkou knihy Hrajeme si na plavání najdete ji tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Nejčtenější příspěvky
 • Ve vodě jsem jako doma

  Od narození do jednoho roku Vybíráme to nejlepší plavání pro Vaše děťátko

 • Najdete mě na Facebooku
 • This error message is only visible to WordPress admins

  Error: No posts found.

  Make sure this account has posts available on instagram.com.