Ach, ty uši!

Co myslíte, souvisí časté záněty zvukovodu nebo středního ucha s plaváním? Kolikrát už jste to slyšeli? Pokud máte zkušenost se zánětem ucha, určitě se vás lékař zeptal, zda často chodíte plavat. Tak jak to tedy je?

Na rovinu. Věnuji se výuce plavání více než 18 let. Mé děti všechny chodily na plavání od nejútlejšího věku a nebudu vám tady povídat, že nikdy neměly zánět středního ucha nebo zvukovodu.

Právě minulý týden jsem byla s nejmladší na ORL, a pan doktor se mě zeptal, jestli dcera často plave. Co myslíte? Byla týden u dědy a ten má vyhřívaný bazén. Přestože tedy venku nebylo úplně na koupání, komu by se nechtělo do horkého vyhřátého bazénku s bublinkami? Zvlášť když jste tříleté dítě a voda je váš živel. Moje dcera strávila každý den několik hodin v bazénu. A hlavu moc nad vodou neměla.

Teď byste si mohli říct – ta ženská je blázen. Má nemocné dítě a ještě o tom píše! Právě naopak. Tato zkušenost mě přivedla k napsání tohoto článku.

Proč měla Tea zánět zvukovodu? Protože jí nikdo po plavání nevysušil ouška. Tak to prostě je. A určitě si nemyslím, že děda špatně hlídal. Neuvědomila jsem si to sama. Mimochodem, moje pubertální dcera také měla loni na začátku léta stejný problém. Přece ji nebudu kontrolovat, zda si vysušila uši! Už je přece velká.

O své uši musíme dbát. A to ať chodíme do kurzů plavání, koupeme se v moři, nebo v rybníce. Je to úplně jedno.

Někdy k zánětům přispívá i vrozený tvar vnitřního ucha. Někteří lidé jsou na tyto záněty háklivější, bývá to tím, že se jim tvoří více ušního mazu. Ten, když do ucha nateče voda, pomůže k ucpání zvukovodu – a zánět je na cestě.

Tak jak tedy předcházet zbytečným problémům?

Na plavání radím maminkám dodržovat aklimatizaci před i po plavání. Aklimatizace znamená v lidské řeči – hlavně být v klidu a nikam nespěchat.

Pokud smykem přijedete na výuku plavání, v trysku stáhnete své oblečení, posvlékáte své dítě, šaty mrsknete do skřínky a během dvou minut jste u bazénu na lekci, tak si opravdu koledujete. Po cestě zpátky si dáte stejné tempo a příští týden vás nikdo na plavání neuvidí, budete brát antibiotika. Pokud ne hned na poprvé, tak do třetice „to vyjde“.

Doba aklimatizace by měla být tím delší, čím mladší je vaše dítě nebo čím větší je venku zima.

Jak je to správně?

Přijdete na bazén. Ve vestibulu si sundáte svrchní oblečení – v zimě bundu, oteplovačky, čepice, rukavice. Na chvíli se posadíte. Můžete si třeba přečíst pohádku, u mladších miminek nakojit, poskládat si věci. Dejte si na čas.

Potom 15 minut před vaší lekcí pomalu odejděte do šaten. Tam svlékněte dítě do spodního prádla nebo bodýčka. Vy dospěláci se zatím svlékněte, zabalte do ručníku. Potom posvlékejte vaše dítě do naha.

Zajděte si na toaletu, vezměte své dítě a buď ho dejte vyčůrat, nebo mu omyjte zadeček pod tekoucí vodou. Většina dětí se vyčůrá. Osprchujte se, natáhněte plavky a hurá do bazénu.

Po lekci opět nikam nespěcháme. V klidu si zajděte do malého bazénku, pokud máte tu možnost, ještě si chvíli hrajte. Následuje pomalé sprchování, sušení.

V šatně se nejdříve oblékněte vy dospělí a až potom oblékněte dítě. Oblečte se do toho, v čem jste do šaten dříve vstoupili. Bundy a teplejší oblečení si vezměte do ruky.

Ve vestibulu nebo herně dejte dítěti svačinu a minimálně dvacet minut odpočívejte. Opět platí, že čím je venku vetší zima, čím je vaše děťátko mladší, tím je třeba delší čas. Nikde není psáno, že nemůžete po plavání odpočívat i půl hodiny. Pokud to vaše plavání nedovoluje, nechodila bych tam.

A teď ty uši. Vrátíme se do šatny. Když se oblékáme v šatně, je dobré stočit buničinový čtvereček do takové pomyslné špičky, případně namačkat papírový kapesníček a narolovat ho děťátku do ouška. Pokud to děláte od miminka, dětem to nevadí, u starších dětí je třeba jim vysvětlit, že chvíli budou netopýrci.

Ten čtvereček nebo kapesníček můžeme několikrát vyměnit v době aklimatizace. Z mé zkušenosti stačí ještě jednou až dvakrát. Dokud není suchý. A je to.

Netlačte do ucha nic násilím. Nepoužívejte vatové tyčinky. Pokud se vám nebo vašemu dítěti tvoří více ušního mazu, je dobré ucho před plaváním vyčistit, ale ne násilím tyčinkami! Pouze kam dosáhne prst.

Stejný postup dodržujte, ať už jste na vaší plavací lekci, sami na koupališti, u moře či rybníka. Samozřejmě, že nečistá voda může jakýkoli zánět ještě podpořit. Proto se také všichni před plaváním sprchujeme a chodíme do bazénu čistí a voňaví, aby se nám i voda odměnila a byla čistá, voňavá a nezávadná.

Už 18 let žiju u vody, voda mě provází téměř na každém kroku. Specializuji se na výuku plavání od batolátek po seniory. Jsem autorkou eBooku Ve vodě jsem jako doma. Díky zkušenostem dokáži přistupovat ke svým zákazníkům s úctou a respektem. Zároveň však předávám radost a pohodu z plavání. U mě se prostě naučí plavat každý. Má práce je mou vášní, mí klienti jsou má rodina. Můj příběh si přečtěte tady >>.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů