Děti učíme základní plavecké dovednosti bez plaveckých brýlí. Nejdříve se každý musí naučit jaké to je, když se potopí pod hladinu a otevře oči.
Jaký je to pocit?
Jakmile se vaše dítě umí radostně potápět a nevadí mu voda v očích a na obličeji, přistupujeme k brýlím.
Jednoduše, necháte je ležet na vaně, když se koupe, nebo u bazénu. Po chvíli mu zvědavost nedá a zeptá se: „na co to je?“. Mladší děti je začnou žvýkat a olizovat a vy můžete ukazovat, jak si je přikládáte na oči. Já třeba s nejmenšími dětmi dělám: „bububu a kuk.“ Snažím se je rozesmát. Chci, aby na brýle sahaly. Chci, aby viděli, že jsem to stále já, aby se mně třeba později, až si oba nasadíme brýle nevylekaly.
Na to taky nezapomínejte. Z počátku se s dítětem potápíme bez brýlí, pokud to jen trochu jde, i vy rodiče, si brýle nenasazujte.
Později, když už se budete potápět častěji, brýle samozřejmě můžete používat, ale nejdříve se v nich dítěti ukazujte jenom tak pro legraci, tak jak jsem už napsala.
Naše dítě je spokojené ve vodě, umí se potápět bez brýlí, je zvyklé, když my rodiče si nasazujeme brýle a jeví o ně zájem. Tak mu je nasadíme. Nejdříve přiložíme na oči a potom přetáhneme gumičku přes hlavu. Nedělejte to naopak, jde to blbě a pokud vaše dítě nemá čepici, můžete ho tahat za vlasy.
A nechte dítě v brýlích tak dlouho, jak mu to bude milé. Některé děti vydrží déle, jiné jen pár sekund. To nevadí. Postupem času si zvyknou a budou s nimi chtít plavat.
Jakmile naučíte své děti plavat s plaveckými brýlemi, nezapomínejte na to, že základem je umět se potápět bez brýlí a dokázat otevřít oči pod vodou. Brýle berte jen jako zpestření plavání, ne jako povinnou pomůcku. Vždy je lepší, když děti umí plavat a potápět se bez brýlí. Pokud už plavou déle a učí se třeba plaveckým stylům, je to skvělá pomůcka, která zpříjemní pocity z plavání.
Plavecké brýle X Potápěčské brýle
Prosím, nekupujte dětem brýle potápěčské. Ty jsou na potápění a ne na plavání. Při výuce plavání potřebujeme, aby dítě vydechovalo nosem i pusou zároveň a to v potápěčských brýlích nejde.
Potápěčské brýle kupujte, až když se bude vaše dítě potápět třeba v moři, nebo šnorchlovat. Na to jsou skvělé.
S těsněním X Skořápky
Skořápky jsou skvělé pro plavce, kteří stříhají tempa ode zdi ke zdi a jsou na ně zvyklí. Zvykání na tyto brýle je dosti bolestivé. Na druhou stranu, pokud si je jako zkušený plavec pořídíte, tak vám vydrží snad na věky.
U brýlí s těsněním se zaměřte na to, zda se dá těsnění jednoduše stáhnout ze sklíček. Takové nekupujte, budete to těsnění neustále nasazovat. Posuvný nosník nebo spojený?
Ještě existují takové brýle, kde máte přiložen šroubováček a ten spojovník si můžete nastavit podle sebe.
Gumička k brýlím jedna, dvě nebo rozdvojená?
Jednu bych koupila malému dítěti, které ještě nemá dlouhé vlasy, nebo osobě s krátkými vlasy, která neplave s čepicí. Dvě bych si koupila já, protože mi lépe drží na čepici nebo do té mezery mohu vložit svůj culík, nebo tu bouli kterou mám z vlasů pod čepicí. A rozdvojená je pevnější a hodí se právě pro osoby s dlouhými vlasy.
Barva sklíček
Oranžová je vhodná, když chcete někoho třeba sledovat. Díky oranžové barvě vidíte prostě ostřeji pod vodou.
Modrá, ta zase snižuje oslnění z vody venku i vevnitř, zvlášť když jsou u bazénu zářivky, modrá sklíčka oceníte.
Růžová, ta je ideální, když chcete plavat ve venkovních nádržích, rybnících nebo přehradách. Zvyšuje kontrast a v tmavé vodě budete lépe vidět.
Průhledné – říká se, že citlivější jedinci mohou mít s průhlednými brýlemi špatné zkušenosti. Může je začít bolet hlava z přílišného osvětlení. Já tuto zkušenost nemám, ale používám je často kvůli dětem, aby mi viděly do očí. Sama jsem ráda, když dětem do očí při výuce vidím. Přece při pohledu do očí se hodně dozvíte o emocích dítěte a umíte se do jeho situace lépe vžít.
Kouřové nebo zrcadlovky – ty jsou skvělé na ven, tlumí sluneční světlo, navíc vám nikdo neuvidí do očí, takže budete vypadat jako filmová hvězda.
Už máte brýle a ony se vám mlží?
Většina brýlí je od výroby opatřena takzvanou antifogovou vrstvou. Prodloužit životnost jí můžete tím, že si koupíte speciální smradlavý a drahý sprej, který dost dlouho schne. Nebo je zkusíte odmastit a před plaváním je zevnitř nasliníte. Funguje to stejně. Pokud se vám stále mlží, už potřebujete nové.
A hurá do bazénu!