7 rad a 3 tipy, jak neutopit své dítě a naučit ho trochu z toho plavání

 • 1
  Zapomeňte na kruh
  V plaveckém kruhu své dítě nenaučíte plavat, kruh byl vymyšlen jako záchranářská pomůcka, a ne na výuku plavání. Pokud necháváte vaše dítě plavat v kruhu, a navíc s rukávky, a klidně i v hluboké vodě, a máte dojem, že je tak šikovné, protože ono už se nebojí a umí plavat - tak neumí. Pak jej tuto polohu musíte nejdříve odnaučit, než ho později začnete vůbec učit plavat. Úplně nejlepší pomůcka pro výuku plavání je plavecký pásek. S páskem nic nepokazíte, a hlavně vaše dítě s ním nemůže "stát" ve vodě jako v kruhu. Pokud žádnou takovou pomůcku nemáte, tak raději nepoužívejte nic, máte ruce, můžete své dítě držet.
 • 2
  Jděte příkladem a hrajte si
  Chcete své dítě naučit plavat? Je více než důležité, abyste vy v té vodě byli také rádi. Pokud si maminka nechce namočit vlasy a tatínek pase dítě z břehu a sám do vody moc často nevleze, maximálně pro osvěžení, vězte, že vaše dítě bude mít k plavání stejný vztah jako vy. A když už bude plavat, tak bude plavat s hlavičkou vysoko vytaženou nad hladinu, aby si náhodou nenamočilo vlásky. Nebo bude mít na plavání nejraději opalování.
 • 3
  Neučte své dítě plavat plavecké styly
  Co to povídám? Vždyť vy ho chcete učit plavat, ne? No právě, ale ten váš prcek se musí nejdříve naučit základní dovednosti, než se bude učit plavat plaveckým stylem. Musí se nejdříve uvolnit a umět ve vodě pohybovat. Běhat, skákat, točit se. Skákat do ní a vylézat z ní. A až potom ho můžeme začít učit plaveckým stylům. Ale nebojte. Plavat bude umět dříve, jen ne stylově. Bude se prostě pohybovat dopředu.
 • 4
  Naučte ho potápět se
  Každé malé dítě, které začíná plavat, plave nejdříve pod vodou. Protože je to prostě jednodušší. Učte ho proto radosti z potápění. Nezapomeňte, že jdete příkladem a zapomeňte na chytání nosu. K potápění jde ruku v ruce i vydechování do vody. Tak na to myslete :-).
 • 5
  Nejbližší kraj
  Učte vaše dítě, kde je nejbližší kraj, navádějte ho při hrách, aby se samo snažilo dostat tam odkud se odrazilo.
 • 6
  Bez vás do vody nesmí
  Prostě nikdy. To je pravidlo. A to nebudete nikdy porušovat, ani když bude mít třeba deset let. Prostě, když jde dítě do vody, vy o tom víte. Přestože jej budete už jen hlídat z břehu, vždy víte, že je ve vodě.
 • 7
  Hvězdička je základ
  Naučte ho, jak je prima ležet na zádech. Jak to uděláte? Budete to dělat sami.

Nejdůležitější je vaše TRPĚLIVOST – nezkoušejte na vaše dítě metody. Například odtáhnu ho dál od kraje a začne plavat.  Nebo mu zničehonic odložíte rukávky. To nefunguje, akorát ztratíte jeho důvěru.

Přesně tohle s vašimi dětmi v plavání děláme. A co, že to děláme. Máte tady tři tipy, které můžete vyzkoušet doma v zahradním bazénu, nebo na koupališti a klidně i u moře.

3 tipy, jak si hrát

 • Když se hodně bojí, zapomeňte na pomůcky a připravte se na přenášení, přelévání vody a seznamování se s ní. Jedna taková malá hříčka s básničkou: Najdeme si kytičku polejem jí hlavičku, podívej se vždyť je suchá, přidej ještě trošičku. A nejdříve poléváme hračky, potom třeba ramínka a nakonec hlavičku.

Varování: rodiče jděte příkladem. Ten, kdo bude mít první mokrou hlavu jste vy. 🙂

 • Když už se bojí méně, můžete si hrát na zvířátka. Jak chodí… pejsek, žabička, vrabeček, krokodýl, rak? Určitě vymyslíte hodně podobných her.
 • Pro odvážnější. Znáte opičí dráhu na souši? Udělejte ji ve vodě. Věřte mi, to je nejvíc. To baví i mě. Co do takové opičí dráhy zařadit? Skočit, dovézt balónek, vylézt na kraj, zakopat nohama, vlézt do vody, zabublat, odrazit se na záda, a stále dokola a dokola.

Dobře, tak ještě jeden tip – ukecali jste mě: Vzpomínáte na spadla lžička do kafíčka?

Baví vás hrát si ve vodě s dětmi? Podívejte se na můj online kurz „Hrajeme si na plavání.“ Je to rostoucí kurz, který můžete využít pro děti od jednoho roku až do chvíle, kdy se začneme učit plavat plaveckými styly.

Naučíme společně vaše děti ten nejzákladnější základ a díky tomu budou umět plavat i bez pomůcek.

Pozor: Jsou tam i tipy pro líné rodiče :-).

Tereza Chlebusová Kandráčová
Už 19 let žiju u vody, voda mě provází téměř na každém kroku. Specializuji se na výuku plavání od batolátek po seniory. Jsem autorkou knihy Hrajeme si na plavání najdete ji tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.